پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

استارتاپ Tablo جامعه‌ مجازی علاقمندان به خود-انتشاری

نسخه PDFنسخه PDF
استارتاپ Tablo جامعه‌ مجازی علاقمندان به خود-انتشاری

استارتاپ Tablo.io یک بستر اینترنتی برای خود-انتشاری (Self-publishing) است. جامعه‌ای مجازی برای آن‌هایی که به انتشار مستقل کتاب‌ها و آثار خود به صورت شخصی علاقمندند و برای کسانی که از خواندن آثار و ارتباط با نویسندگان لذت می‌برند. Tablo را می‌توان به نوعی یوتیوب کتاب‌ها نامید. اَشلی دیویس (Ashley Davies) کارآفرین و مدیرعامل استارتاپ Tablo.io، یک جوان ۲۱ ساله‌ی استرالیایی است.

پیش از راه‌اندازی تابلو، اشلی یک روزنامه‌نگار-عکاس مستقل بود. او یک وبلاگ در زمینه‌ی عکاسی داشت و ایده‌ی راه‌اندازی یک بستر اینترنتی برای خودانتشاری زمانی به ذهنش خطور کرد که سختی‌های انتشار کتاب اولش را تجربه کرده‌بود. اشلی می‌گوید در زمانی که ایده‌ی این کار به ذهنش رسیده‌بود اصلاً از استارتاپ و دنیای کسب و کارهای نوپا سررشته‌ای نداشت. دوستانش شتاب‌دهنده‌ی AngelCube را به او معرفی کردند و مسیر کارآفرینی او این چنین آغاز شد.


اشلی دیویس، کارآفرین و مدیرعامل استارتاپ تابلو

اشلی دیویس یک مشکل واقعی را پیدا کرده بود و استارتاپ او، تابلو (Tablo.io)، راه‌حل او برای برطرف کردن مشکل تمام نویسندگانی است که دوست دارند آثارشان را خودشان منتشر کنند.

وقتی ایده‌ی او در شتاب‌دهنده AngelCube تائید شد، اطمینان خاطری پیدا کرد که ایده‌اش اعتبار لازم برای پیگیری را دارد. اشلی می‌گوید کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ چیزی نیست که با خواندن مقالات و گوش‌دادن به صحبت‌های مربی خود آن‌را یاد بگیرید. برای راه‌اندازی یک کسب و کار علاوه بر این‌ها باید سخت‌ کارکنید، تلاش کنید و گاه و بیگاه مرتکب اشتباه بشوید.

امروزه تابلو کاربران بسیاری دارد و هرروز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. کاربران بعد از ثبت‌نام در وبسایت، صفحه‌ی اختصاصی خود را در اختیار خواهندداشت. می‌توانند کتابی که پیش‌ از این نوشته‌اند را در آن قرار بدهند و یا کتابی که در حالی نوشتن آن هستند را بخش به بخش در معرض دید سایرین بگذارند. در تابلو گروه‌های مختلفی نیز وجود دارد که کاربران می‌توانند در آن‌ها عضو شده با کاربران دیگر آشنا بشوند. هم‌چنین امکان باز کردن گروه‌ برای کاربران وجود دارد.


نمایی از چند گروه در وبسایت تابلو

اشلی فرآیند کسب تجربه و یادگیری در مسیر کارآفرینی را دشوارترین بخش این کار می‌داند و یکی از تجربیات سخت خود را این‌گونه تعریف می‌کند:

"در سپتامبر ۲۰۱۳ ما یکی از گره‌های رشد خود را تجربه کردیم. پول من در حال تمام شدن بود و توسعه دهنده‌ی اصلی استارتاپم استعفا داد. اوضاع بد بود! ناتوانی و مهارت‌های محدود من دردناک بود، اما تجربه به من یاد داد چگونه مردم (کارمندان و مشتریان) و منابع مالی را بهتر مدیریت کنم. نمی‌توانم وصف کنم که چقدر من و شرکتم به خاطر گذر از جند تجربه‌ی نزدیک به مرگ بهتر شده‌ایم!"

او به علاقمندان به کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک توصبه می‌کند که تمرکز اصلی خود را روی محصول و کاربرانی که قرار است از آن استفاده بکنند قراربدهند. سایر مسائل به مرور اتفاق می‌افتد. ارائه‌های حضوری در مقابل سرمایه‌گذاران نباید هدف اصلی و مرکز توجه کارآفرینان جوان باشد. سرمایه‌گذاری و شراکت در کسب و کار، محصولات جانبی آن چیزی هستند که مردم واقعاً می‌خواهند استفاده کنند! در مراحل اولیه باید بی‌وقفه بر روی محصول خود تمرکز کنید، چون اگر مردم عاشق محصول شما بشوند، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و شراکت یکی یکی به سراغ شما خواهند آمد.

اشلی دیویس درباره‌ی استارتاپ تابلو می‌گوید این بستر خودانتشاری رایگان است و رایگان خواهدماند.

منابع: Startupsmart.com  Tablo.io | گردآوری و ترجمه: روزآفرین

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۴ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative