پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی، چالشی مهم در بازار کار

نسخه PDFنسخه PDF
بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی، چالشی مهم در بازار کار

به گفته‌ی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۱۸.۹ درصد و بالاتر از متوسط کشوری است. در واقع نیمی از دانشجویان و فارغ‌‌التحصیلان نقشی در تولید و ارزش افزوده‌ی کشور ندارند.

بنا به اظهار کوروش پرند هم‌اکنون، بیش از ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو و فارغ‌التحصیل در ایران وجود دارد که از این تعداد پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر غیرفعال‌اند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی با بیان اینکه رشته‌های دانشگاهی موجود در ایران با نیازهای بازار کار کشور متناسب نیستند، بیشترین نرخ بیکاری را مربوط به رشته‌ی‌ کامپیوتر با ۲۷.۲ درصد و کمترین نرخ بیکاری را مربوط به بخش خدمات حمل و نقل با ۱.۷ درصد ذکر می‌کند. به گفته پرند، آخرین نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان کشور ۱۸.۹ درصد است که از این تعداد ۱۲.۹ درصد مرد و ۳۱.۳ درصد زن هستند.

در همین زمینه، رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش ‌آموختگان جهاد دانشگاهی، نظر دیگری دارد. محمدرضا پورعابدی، بیکاری دانش‌آموختگان را یکی از چالش‌ها و مشکلات اساسی کشور می‌داند و معتقد است نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی حدود دو برابر نرخ بیکاری افراد معمولی است.

وی نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی را بر اساس آمار غیررسمی تا ۳۰ درصد اعلام کرده و می‌افزاید: "آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما همین میزان نیز آمار مناسبی برای کشور نیست."

پورعابدی با بیان اینکه افراد تحصیلکرده فرصت‌های شغلی مناسبی در اختیار ندارند، دلیل این امر را عدم طراحی شغل‌های نوین و عدم کسب توانمندی‌های لازم از سوی فارغ التحصیلان در دوران تحصیل می‌داند.

به گفته‌ی وی، افراد باید در زمینه‌ی انتخاب رشته‌ی تحصیلی خود دقت کرده و با برنامه‌ریزی پیش بروند‌ تا پس از کسب توانمندی‌های لازم، قدرت ورود به بازار کار را به‌دست آورند.

کارشناسان حوزه‌ی کسب و کار ضمن هشدار نسبت به افزایش روزافزون تعداد متقاضیان در بازار کار و فارغ‌التحصیلان بیکار یا جویای‌ کار، تاکید دارند که برای توسعه‌ی اشتغال و کاهش بیکاری در گام نخست باید شرایط کار در کشور فراهم شده و تولید و صنعت مورد حمایت دولت قرار بگیرد.

ابوالفضل فتح‌ اللهی، نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید: بیش از ۷۰ درصد بیکاران، افراد تحصیلکرده هستند و اگر دولت بخواهد کاهش نرخ بیکاری سریع‌تر اتفاق بیفتد باید به بخش صنعت و فعال شدن کارخانه‌ها کمک کند تا جذب نیروهای جویای کار در آنها صورت بگیرد. هم‌چنین، برای تحول بازار کار و ایجاد اشتغال، باید امنیت سرمایه‌گذاری را در کشور فراهم‌کرد و جلوی واردات بی‌رویه را گرفت.

به اعتقاد فتح‌اللهی، بازار کار زمانی تکان خورده و دچار تحول خواهدشد که تولید کالاهای سرمایه‌ای در پیش گرفته و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شود.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، ایجاد بازارهای رقابتی، اصلاح سیستم بانکی و گمرکی و افزایش صادرات را در کاهش نرخ بیکاری و تحقق برنامه‌های اشتغال‌زای دولت موثر می‌داند.

صرف‌نظر از مقوله‌ی بیکاری فارغ‌التحصیلان و آمار آن، ایجاد فرصت‌های شغلی برای جویندگان کار موضوعی است که در دستور کار دولت قرار دارد. دولت درصدد است تا با اجرای طرح‌های اشتغالی و برنامه‌هایی که به این منظور پیش‌بینی کرده به خلق فرصت‌های شغلی جدید در کشور بپردازد و نیاز متقاضیان کار را تامین کند اما تامین فرصت‌های شغلی نیازمند منابع اعتباری است و باید ساز و کار تحقق این هدف پیش‌بینی شود.

دولت در لایحه بودجه امسال ۲۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال جوانان در نظر گرفت که مجلس این اعتبار را تا سقف ۴۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد تا به تحقق برنامه‌های اشتغال دولت کمک کند؛ هرچند که با در نظرگرفتن هزینه‌های ایجاد یک شغل، چنین اعتباری پاسخگو نخواهدبود.

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر، با اشاره به اعتبار ۴۰۰۰ میلیارد تومانی پیش‌بینی شده برای توسعه‌ی اشتغال در کشور، امیدوار است که دست‌کم ۱۰۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار، برای حمایت از فارغ‌التحصیلان بیکار کشور اختصاص یابد.

او با تائید وجود بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی مشغول تحصیل و آماده‌ی ورود به بازار کار می‌گوید: این افراد با داشتن تحصیلات بالا توقع کار دارند اما دولت هم در فشار است و توان مالی بالایی ندارد.

محجوب همچنین از آمار رو به افزایش تعداد بیکاران زن در بازار کار خبر داده و می‌گوید: زنان جوینده‌ی کار نرخ بیکاری بالاتری دارند و پس از آنها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند.

تحلیلگران بازار کار بر این باورند که با توجه به حجم بالای تقاضای کار در کشور،‌ ایجاد شغل تنها وظیفه‌ی وزارت کار نیست و سایر وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها و سازمان‌های ذیربط، از بخش پتروشیمی و نفت و گاز گرفته تا صنعت، معدن و تجارت باید به کمک بیایند.

در بحث منابع پیش‌بینی شده برای توسعه‌ی اشتغال نیز این مبالغ به تنهایی پاسخگوی ایجاد شغل نیست بلکه بانک‌ها هم باید در زمینه‌ی نقدینگی و تزریق وام به بخش‌های صنعت و تولید پیشقدم شوند.

در حال حاضر وزارت کار مصمم است تا طرح ارتقاء شایستگی حرفه‌ای دانشجویان و دانش آموختگان را که با رویکرد رفع نیاز بازار کار در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده و ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیز از سوی مجلس برای ‌آن مصوب شده است به اجرا در آورد.

وزارت کار همچنین در نظر دارد با توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط و مشاغل خرد و خانگی گام موثری در جهت ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی زنان، جوانان و فارغ‌التحصیلان بیکار بردارد.

هم اکنون بخش اعظمی از شهرک‌های صنعتی در معرض تعطیلی و رکود قرار دارند و تنها با ۴۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند در حالی که اگر دولت این شهرک‌ها را فعال کند،‌ حجم وسیعی از فارغ التحصیلان بیکار و متقاضیان کار امکان جذب پیدا می‌کنند.

منبع: ایسنا
عکس: مهدی معتمد

چگونه با راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی کارآفرینی کنیم؟

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative