پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

تجارت خارجی ایران بعد از بیانیه لوزان

نسخه PDFنسخه PDF
تجارت خارجی ایران بعد از بیانیه لوزان

مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح دورنمای تجارت خارجی ایران در سال ۹۴، چهار تغییر تبادلات تجاری ایران را برشمرد و گفت: تراز تجاری ایران مثبت می‌شود.

وی اظهار داشت: با قطع تحریم‌ها، ۴ تغییر پیش روی تجارت خارجی ایران قرار خواهد داشت؛ اول آنکه فضای جهانی برای تجارت با ایران مهیاتر می‌شود و بنابراین ما در خرید کالا، دسترسی به منابع مختلف و بیشتری خواهیم داشت و می‌توانیم در شرایط رقابتی، کالای ارزان‌تر و با کیفیت‌تری بخریم، چراکه هم اکنون مجبور به خرید از کشورهای خاص هستیم؛ ولی اگر تحریم برداشته شود، می توانیم کالا را از منابع مختلف بخریم و در فضای رقابتی، کالای ارزان‌تر تولید کنیم.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تغییر دومی که بعد از بیانیه لوزان محتمل است این است که فضای مثبتی برای تجارت ایران فراهم خواهد شد و ظرفیت‌های بسیاری برای صادرات فراهم می‌گردد. این در حالی است که هم اکنون ایران برای صادرات کالا به اروپا مشکل دارد و اروپایی‌‌ها هم حوصله ندارند که به دلیل تحریم و عدم نقل و انتقالات پولی، ریسک را بپذیرند؛ بنابراین صادرات ایران با اروپا رونق می‌گیرد و فضا برای توسعه صادرات باز می‌شود.

خسروتاج گفت: بعد از لغو تحریم‌ها، یکی از مشکلات اصلی ایران که هزینه مبادله است، کاهش می‌یابد و بنابراین هزینه واردات و صادرات نیز کاهش خواهد یافت. این در حالی است که یکی از مشکلات امروز، تحریم و هزینه مبادله است که در شرایط تحریم مجبور هستیم که پول را به یک کشور جابه جا کنیم و از آن کشور به کشور مبدا پول جابجا شود و این امر، گرفتاری‌های زیادی ایجاد می‌کند.

وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: هر یک از این پرداخت‌های بین کشورها، ۱ تا ۳ درصد هزینه تبادل تجاری را افزایش می‌دهد و بنابراین تجارت خارجی ایران هزینه بالا دارد و برداشتن تحریم باعث می‌شود که هزینه تجارت خارجی و جابجایی پول کاهش یابد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، یکی از سرمایه‌گذاری‌های سنگین بعد از انقلاب، راه اندازی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است که هم اکنون به دلیل اینکه پوشش بیمه ای بین‌المللی را ندارد، در خیلی از بنادر دنیا اجازه تردد هم ندارد، چراکه اگر خسارت وارد شود، کشتی‌ها بیمه ندارند و بنابراین بخش عمده‌ای از ظرفیت کشتیرانی ایران با مشکل مواجه است و ظرفیت کامل استفاده نمی‌شو.

وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل از ظرفیت کشتیرانی جمهوری اسلامی بیشتر افزایش می‌یابد و هزینه حمل و نقل کاهش خواهد یافت که همین امر، هزینه صادرات و واردات را کاهش می‌دهد و به‌طور قطع، صادرات ایران رونق می‌یابد.

خسروتاج پیش‌بینی کرد که علاوه بر افزایش صادرات غیرنفتی پس از برداشته شدن تحریم‌ها، صادرات نفت افزایش چشمگیر خواهد داشت و دولت هم سیاست‌هایی را اتخاذ خواهد کرد که واردات بی‌رویه صورت نگیرد و منابع حاصل از درآمدهای نفتی، صرف سرمایه‌گذاری ها و پروژه‌های عمرانی شود؛ بنابراین صادرات باید ارز واردات را نیز تامین کند.

وی در ارتباط با تراز تجاری در سال ۹۴ گفت: با حفظ شرایط موجود امیدواریم تراز تجاری بدون نفت برابر شود و تراز تجاری برابر بدون نفت داشت باشیم و صادرات و واردات برابر شود اما با برداشتن تحریم‌ها، به طور قطع صادرات رونق زیادی خواهد گرفت.

منبع

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۱ vote)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative