جمعه, ۰۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - April 27, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

مصاحبه با شرین لی کارآفرین و بنیان‌گذار شبکه اجتماعی Melltoo

نسخه PDFنسخه PDF
مصاحبه با شرین لی کارآفرین و بنیان‌گذار شبکه اجتماعی Melltoo

با اینکه زنان نزدیک به نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، تعداد کارآفرینان زن از این نسبت پیروی نمی‌کند. در خاورمیانه اختلاف بین تعداد کارآفرینان زن با مردان کارآفرین زیادتر از نواحی دیگر دنیاست. بر اساس تحقیق جامعی که کالج بابسون در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد در خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) به ازای هر ۱۴ کارآفرین مرد تنها ۴ کارآفرین زن مشغول فعالیت هستند. همین تحقیق اشاره می‌کند که در ناحیه منا به ازای هر زنِ کارآفرین، ۶ زن نیّت کارآفرینانه دارند که هنوز مشغول به کار نشده‌اند، ولی به ازای هر مرد کارآفرین، تنها ۲ مرد نیت کارآفرینانه دارند. این نسبت و آمار دیگر موجود در این گزارش نشان از تغییرات آتی خاورمیانه در حوزه‌ی کارآفرینی و کسب و کارهای کوچک دارد. تغییراتی که زنان در شکل‌گیری آن نقش تعیین‌کننده‌ای خواهند داشت.
شرین لی یک کارآفرین موفق سنگاپوری‌الاصل است که به همراه شوهرش مُراد سومین کسب و کارشان را در دوبی راه‌اندازی کرده‌اند. آن‌ها با اینکه فرصت راه‌اندازی استارتاپ‌شان را در سیلیکون‌ولی داشتند ولی ترجیح دادند در دوبی بمانند و در  توسعه‌ی اقتصادی امارات سهیم باشند. شنیدن صحبت‌های یک کارآفرین زن موفق که در خاورمیانه کارآفرینی کرده‌است همیشه جذاب و خواندنی است.

مصاحبه‌ی روزآفرین با شرین لی را در ادامه بخوانید.

روزآفرین: لطفاً خودتان را معرفی کنید.

من شِرین لی (Sharene Lee) هستم؛ یکی از بنیان‌گذاران Melltoo.
Melltoo یک شبکه‌ی اجتماعی است که مردم را برای خرید و فروش اجناس دست‌دوم به هم وصل می‌کند. علاوه بر این به کار تحقیق و تدریس نیز می‌پردازم. یک مادر هستم و ۵ فرزند دارم.


نمایی از نسخه IOS اپلیکیشن مِلتو
نسخه اندروید

 

روزآفرین: ایده‌ی Melltoo چگونه شکل گرفت؟ چه شد که تصمیم گرفتید یک کارآفرین بشوید؟

من چیزهای زیادی در خانه دارم که بلااستفاده در انباری مانده‌اند. گوشی‌های هوشمند قدیمی، لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های بچه‌ها، کیف‌های مارک‌دار و حتی مبلمان. من واقعاً تمایلی ندارم چیزهای بی‌استفاده را در خانه تلنبار کنم اما دوست هم ندارم وسایل و اشیایی که هنوز کاملاً قابل استفاده‌اند را دور بریزم. از طرفی حتی نمی‌توانم تصور رفتن به بازارهای مخصوص فروش اجناس دست‌دوم را هم بکنم؛ پر از دردسر است و البته مردم هم معمولاً نسبت به این بازارها نظر مثبتی ندارند. من واقعاً به‌دنبال یک راه راحت‌تر و دوستانه‌تر برای فروش این اجناس بودم، پس از طریق بسترهایی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ این کار را انجام می‌دادم. اینجا بود که متوجه شدم صدها نفر از همین راه اجناس دست‌دوم‌شان را به‌فروش می‌رسانند. اما این روش هم‌چنان یک تجربه‌ی کاربری بهینه نبود. این شد که ما Melltoo را برای ارائه‌ی خدمات به این دسته افراد که دوست دارند برای خرید و فروش وسایل دست‌دوم خود از یک بستر واقعاً اجتماعی استفاده کنند ساختیم.


شرین لی در کنار همسرش مراد، بنیان‌گذاران استارتاپ ملتو

در پاسخ به بخش دوم سوال شما باید بگویم که من هیچ‌گاه تصمیمی برای کارآفرین شدن نگرفتم، من همیشه یک کارآفرین بوده‌ام! هیچ‌وقت نشده که با مشکلی مواجه‌شده باشم و برای برطرف‌کردن آن تلاش نکرده‌باشم، یا لااقل به راه‌حلی برای آن فکر نکرده‌باشم. من عاشق ساختن و خلق‌کردن چیزهای جدیدم و از کارکردن برای دیگران بیزارم.

روزآفرین: کمی از تجارب کارآفرینانه‌‌ای که در این مدت به‌دست آوردید تعریف کنید.

این سومین کسب و کاری است که من و شوهرم مشترکاً بنیان‌گذاری کردیم. ما با موفقیت از دو کسب و کار قبلی‌مان جدا شدیم. اولین آن یک کافه‌رستوران در مرکز شهر لوس‌انجلس بود و دومی شرکت تجاری در زمینه‌ی صادرات و واردات بود که در دوبی و پاریس مستقر بود.

روزآفرین: از برخی اشتباهاتی که در مسیر کارآفرینی مرتکب شدید بگوئید.

تعداد آن‌ها خیلی زیاد است، از کجا شروع کنم!؟ اشتباهات به سادگی یک بخش و جزئی از فرآیند کارآفرینی هستند. اشتباه‌کردن یک بخش جدانشدنی از تمامی اعمالی است که انجام می‌دهیم. من واقعاً نمی‌توانم از بین همه‌ی اشتباهاتم چند مورد به‌خصوص را جدا کنم که به‌ طرز معناداری از بقیه متفاوت بوده‌اند. اما چیزی که به‌یاد می‌آورم تجاربی است که از اشتباهاتم آموخته‌ام. فکر می‌کنم بزرگ‌ترین درسی که گرفته‌ام این است که من همه چیز را نمی‌دانم  و همیشه چیزهایی بیشتری برای یادگرفتن هست.

روزآفرین: چه چیزی واقعاً برای شما الهام‌بخش است؟ برای افزایش خلاقیت خود چه کارهایی می‌کنید؟

به نظر من مهم‌تر از موضوعاتی که برای من الهام‌بخش‌اند، چیزهایی است که به من انگیزه می‌دهند. من با ساختن چیزهایی که سود و منفعت آن به مردم می‌رسد انگیزه پیدا می‌کنم. هم‌چنین با دیدن اطرافیانی که کارهای باحال انجام می‌دهند انگیزه می‌گیرم. پس گروهی که با من کار می‌کنند برای من خیلی مهم‌ است. چون آن‌ها عالی‌اند و مدام کارهای جالب و باحال انجام می‌دهند و به من انگیزه می‌دهند تا من هم بیشتر و بیشتر فعالیت کنم.

درباره‌ی خلاقیت هم باید بگویم که خلاقیت همه جا هست. معمولاً بهترین ایده‌ها بر اساس ایده‌هایی که قبل از آن‌ها آمده خلق می‌شوند. این‌طوری می‌شود که من به سوژه‌ای نگاه می‌کنم و با خود می‌گویم چگونه می‌توان آن را بهبود داد یا بهتر از آن را انجام داد.

روزآفرین: فعالیت‌های معمول شما در طول یک روز به چه شکلی است؟

من واقعاً در روزهایم یک روتین مشخص ندارم، همیشه در حال انجام کارهای متفاوتی هستم. تنها نکته‌ی ثابت و دائمی این است که من در طول روز پیوسته در حال کارکردن هستم، چون مجبورم! به این دلیل که در طول روز من دائماً از سوی فرزندانم از کاری که در حال انجامش هستم جدا می‌شوم. یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های فعالیت روزانه‌ام شامل برقراری ارتباط با مردم می‌شود؛ با ایمیل و کنفرانس‌های ویدئویی و نیز هماهنگی و برنامه‌ریزی برای گروه کاریم و غیره. هر چه گروه کاری ما بیشتر رشد می‌کند، کارهای انجام دادنی من کمتر و کمتر می‌شود و غالب وقتم صرف هماهنگی اعضای گروه که کارهای شرکت را انجام می‌دهند می‌شود. البته این (هماهنگی) بخش لازم فرآیند روان‌سازی فعالیت‌های اجرایی گروه است.

روزآفرین: به‌عنوان یک کارآفرین، آن کاری که مدام و مدام تکرارش می‌کنید و می‌توانید به دیگران هم توصیه کنید چیست؟

خواندن و آموختن؛ شبکه‌سازی و آموختن؛ آموختن و به‌کارگیری آموخته‌ها. اگر شما یک کارآفرین در حوزه‌ی فناوری هستید خودتان می‌دانید که همه‌چیز چقدر سریع تغییر می‌کند و شما باید با همان سرعت توانایی تطبیق خود با تغییرات را داشته‌باشید. بهترین راه برای ادامه‌ی کار، ادامه‌دادن یادگیری است!

روزآفرین: به‌عنوان یک کارآفرین زن موفق، پیشنهاد شما برای زنان که می‌خواهند در زندگی کاری و شخصی به موفقیت برسند چیست؟

۱. نمی‎‌توان تمام کارها را بدون نقص انجام داد؛ این را بپذیرید. شام ممکن است گاهی ته بگیرد، ارسال یک ایمیل مهم ممکن است فراموش‌ شود و شما همیشه نمی‌توانید یک خواب دلچسب داشته باشید.

۲. ما هنوز در دنیایی مردسالار زندگی می‌کنیم. جنگیدن را متوقف کنید و یادبگیرید چگونه اوضاع را به نفع خود تغییر دهید. ما متفاوت هستیم و بیش از نیمی از جمعیت این دنیا را تشکیل می‌دهیم. مردان ما را درک نمی‌کنند و همین موضوع یک مزیت برجسته در اختیار ما قرار می‌دهد، پس به نحو احسن از این مزیت استفاده کنید.

۳. اگر تلاش می‌کنید که شبیه مردها باشید، تلاشتان را متوقف کنید. قبل از هر چیز، این کار اصلاً شدنی نیست. در ثانی، اگر شما به این تلاش ادامه دهید، پیامی که می‌فرستید این است که "برای موفق بودن حتماً باید مرد باشید!"

روزآفرین: از نگاه کلی شما و بر اساس تجارب شخصی، مزایا و معایب کارآفرینی خانوادگی چیست؟

عیب کارآفرینی خانوادگی این است که شما هیچ راه دررویی از کسب و کارتان ندارید، پس بهتر است عاشق کاری باشید که شروع می‌کنید.

مزیت کارآفرینی خانوادگی هم در حمایت، اعتماد و آگاهی از اینکه در کسب و کارتان همیشه کسی هست که بتوانید به آن تکیه کنید خلاصه می‌شود. من در این مورد یک مطلبی هم نوشته‌ام که می‌توانید مطالعه کنید.

روزآفرین: ضمن تشکر از شرکت شما در این مصاحبه، به‌عنوان آخرین سوال، چه توصیه‌ای برای کارآفرینان جوان و تازه‌وارد یا علاقمندان به کارآفرینی دارید؟

کارآفرین بودن به خودی ِخود نه باشکوه است و نه هیچ‌ زرق و برقی دارد. تمام افتخار و  شهرت بعد از کار و تلاش زیاد و شکست‌هایی که تجربه می‌کنید حاصل می‌شود. اگر شما آدم سخت‌کوشی نیستید و نمی‌توانید بعد از زمین خوردن دوباره بلند شوید و به تلاش ادامه دهید لطفاً با استخدام در یک جایی، شغلی برای خودتان دست و پا کنید و خودتان را از قلب‌دردهای کارآفرینی نجات دهید!

با این حال، اگر عاشق ساختن چیزهای به‌دردبخور هستید و می‌خواهید یک تغییری در دنیا ایجاد کنید، آستین‌هایتان را بالا بزنید و مشغول شوید. همیشه برای شروع زود نیست! برنامه‌ریزی زیادی را متوقف کنید و اجرا را شروع کنید؛ شما باقی مسائل را در مسیر کارآفرینی یاد می‌گیرید!

پ.ن
خلاصه اجرایی گزارش کالج بابسون درباره کارآفرینی و زنان

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۱ vote)

دیدگاه‌ها

چه جالب بود .تصویر متفاوتی از یه خانم عرب بهم داد.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative