پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

مصاحبه با Erik Groset کارآفرین و مالک شرکت Zipbuds

نسخه PDFنسخه PDF
مصاحبه با Erik Groset کارآفرین و مالک شرکت Zipbuds

فرصت‌شناسی و ارائه‌ی محصولاتی که مشکلی واقعی از مردم را برطرف کند دو عامل کلیدی موفقیت در کارآفرینی است. اِریک گروست (Erik Groset) با بهره‌گیری از این دو ویژگی کارآفرینی را آغاز و خیلی زود به موفقیتی بزرگ دست پیدا کرد. اِریک با تولید هدفون‌های زیپی که گره نمی‌خورند به سرعت مشتریان زیادی پیدا کرد و شرکت او Zipbuds در مدت نسبتاً کوتاهی به درآمد چند میلیون دلاری رسید. اریک گروست در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از ۱۰۰ کارآفرین برتر زیر ۳۰ سال در آمریکا شناخته‌شد. او دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی کسب و کار در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن مارکوس است. اریک در مصاحبه با روزآفرین از تجارب خود در زمینه‌ی کارآفرینی تولیدمحور، اشتباهات و چالش‌هایی که در مسیر کارآفرینی با آن‌ها مواجه شده سخن گفت. متن کامل صحبت‌های اریک گروست در مصاحبه با روزآفرین را در ادامه بخوانید:

روزآفرین: شما به همراه شریک تجاریتان رابین دی‌فِی در سال ۲۰۰۷، شرکت Digital Group Audio را راه‌اندازی کردید؛ درست همان سالی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدی. ایده‌ی DGA چگونه شکل گرفت؟ آیا در دوران دانشگاه به ذهنتان خطور کرده بود یا بعد از اتمام درس؟

سال ۲۰۰۷ همان سالی بود که آیفون به بازار آمد. من یکی از اولین کسانی بودم که برای خریدن آن در صف ایستادم. آن سال اول، چون مردم از موفقیت آیفون مطمئن نبودند صف خرید آن خیلی کوتاه بود. اما با این حال وقتی من آیفونم را گرفتم می‌دانستم که آیفون یک ابزار بسیار متفاوت و با قابلیتی نامحدود است. می‌دانستم که باید یک محصول مکمل و جانبی برای آن درست کنم. آن روزها موضوع داغ، ایستگاه‌های اتصال بلندگو (داک) آیپاد بود. من می‌دانستم که آیفون با داک‌های موجود آیپاد خوب کار نخواهد کرد، به دو دلیل:

۱. آیفون با هر دو حالت  لنداسکیپ (افقی) یا پرتره (عمودی) کار می‌کند. کاربران به داک‌هایی نیاز داشتند که بتواند از این قابلیت آیفون استفاده کند.

۲. وقتی در نزدیکی بلندگو به یک تماس تلفنی جواب می‌دادید فرکانس رادیویی روی تماس می‌افتاد. باید به طریقی بلندگوها را از این اختلال محافظت می‌کردیم.

وقتی فرصت را شناسایی کردیم، به‌دنبال تولید محصولی رفتیم که می‌توانست این مشکلات را حل بکند. من راب را از کلاس ششم می‌شناختم. ما دائماً با هم ایده‌هایمان را رد و بدل می‌کردیم. ایده و دلایل پشت آن را به راب گفتم و او به سرعت با من همراه شد. بلافاصله یک ماکت آزمایشی از آن‌چه در ذهن داشتیم ساختیم و آن را در اینترنت قراردادیم. آن زمان هنوز سرمایه‌گذاری جمعی (crowd funding) مد نشده بود و تنها کاری که اینترنت می‌توانست برای ما انجام دهد تائید خوب یا بد بودن ایده‌مان بود. وقتی ایده را در چند انجمن اینترنتی گذاشتیم چند وبلاگ مهم فناوری آن را پیگیری کردند و در کل نظرات بسیار مثبت بود.

در طول تعطیلات آخر سال ۲۰۰۷، آن محصول تبدیل به پرفروش‌ترین ابزار جانبی آیفون در Amazon.com شد. با این حال آن روزها بازار آیفون هنوز خیلی کوچک بود و تولید آن داک هم کار پرهزینه‌ای بود. بعد به‌دنبال فرصت‌های دیگری در بازار مشتری‌های لوازم الکترونیک گشتیم و این جستجو در نهایت ما را به ایده‌ی Zipbud رساند. از این ایده در CES (نمایشگاه مشتریان الکترونیک) در لاس‌وگاس تا حدی استقبال شد و در نهایت تصمیم گرفتیم کل شرکتمان را بر روی تولید این محصول متمرکز کنیم. نام شرکت را عوض کردیم و ۱۰۰% توجه‌مان را روی تولید هدفون‌هایی که دیگر دست و پا گیر نبودند متمرکز کردیم.


نمایی از یکی از مدل‌های هدفون زیپی تولید شرکت Zipbuds

روزآفرین: ایده‌ی هدفون‌های زیپی در نهایت به محصولی موفق منتج شد؛ چگونه قبل از ورود به مرحله‌ی اجرا، آن ایده‌ی اولیه را ارزیابی کردید؟

کارآفرینی ارتباط تنگانگی با صداها دارد! هروقت صدایی به گوش شما برخورد که کسی با محصولی مشکل دارد بدانید که آن‌جا یک فرصتی وجود دارد. مردم با هیچ محصولی به اندازه‌ی هدفون‌های گره‌خورده‌شان درگیر نبوده‌اند! ما می‌دانستیم می‌توانیم این مشکل را بهتر از هرکسی حل کنیم. برای چند روز خود را در دفترهایمان حبس کردیم و ایده‌های مختلف را بالا پایین کردیم تا بالاخره به ایده‌ی هدفون‌های زیپی رسیدیم. کاملاً منطقی بود؛ ترکیب دو محصول که مردم با آنها آشنا بودند (زیپ و هدفون) و تولید محصولی برتر. ایده را به هر کسی که نشان دادیم تائید کرد که این یک ایده‌ی انقلابی است. ایده‌ای که مشکلی بزرگ را به روشی سرگرم‌کننده و منحصربه فرد حل می‌کرد.

روزآفرین: در طول دوران کارآفرینی خود، چه اشتباهات قابل ذکری مرتکب شدید؟

زمانی که شما شروع به تجربه‌ی موفقیت می‌کنید فروشندگان بسیاری به سراغ شما می‌آیند. آنها به شما قول تسخیر دنیا را می‌دهند! به شما وعده‌ی کمک و حل تمام مشکلاتتان را می‌دهند. اما مشکل اینجاست که آن‌ها به ندرت قول خود را عملی می‌کنند. متأسفانه من به بسیاری از این فروشنده‌ها اعتماد کردم. در نتیجه به هر کارآفرینی توصیه می‌کنم اگر مشکل یا مشکلاتی هم دارند حتی‌الامکان آن‌ها را درون سازمانی و با تلاش و کوشش و پشتکار خودشان و با کمک منابع مورد اعتماد و افراد متخصصی که استخدام می‌کنند حل کنند.

روزآفرین: نظر شما درباره‌ی تحصیلات و آموزش کارآفرینی چیست؟ آیا رفتن به دانشگاه ارزشش را دارد؟

من رفتن به دانشگاه را به شدت توصیه می‌کنم. تعهد و فداکاری، حل مشکل و همکاری برای هر کارآفرینی اهمیتی حیاتی دارد. اینها مهارت‌هایی هستند که در دانشگاه یاد می‌گیرید. در نهایت، مهم‌ترین قانون کارآفرینی داشتن یک طرح پشتوانه (backup plan) در تمامی مراحل کارآفرینی است. مدرک دانشگاهی مثل لایه‌ای از امنیت و یک طرح پشتوانه‌ برای هرچیزی که ممکن است در طول سفر کارآفرینانه‌ی شما پیش بیاید عمل می‌کند. کارآفرینان موفق همه‌ی عمر دانش آموز هستند و این هم مهارتی است که در دانشگاه یاد می‌گیرید.


اریک گروست، در حال سخنرانی در مراسم ۱۰۰ کارآفرین برتر زیر ۳۰ سال آمریکا در کاخ سفید

روزآفرین: چه چیزهایی برای شما الهام‌بخش‌اند؟ چگونه خلاقیت خود را بهبود می‌دهید؟

من شخصیتی آینده‌نگر دارم و فناوری همیشه برای من الهام‌بخش است. من عاشق تماشای تغییرات فناوری هستم و دیدن اینکه با چه سرعتی به پیش می‌رویم برایم زیباست. فناوری فرصت‌های بسیاری را در سراسر جهان برای بهبود زندگی مردم فراهم کرده‌است.

من با بازکردن ذهنم نسبت به ایده‌ها و فرصت‌های جدید به افزایش قدرت خلاقیتم کمک می‌کنم. عاشق سفر کردن و آشناشدن با فرهنگ‌های متفاوت دنیا هستم. یکی از اماکن محبوب من که اخیراً به آن سفر کردم ایسلند بود. کشوری که توسط وایکینگ‌ها بنا شد و حالا یکی از صلح آمیزترین کشورهای دنیاست. نرخ جرم و جرایم آنها کمتر از ۰.۵% است و من مطمئنم اگر شما پول‌تان را در هر نقطه‌ای در آن کشور به زمین بیاندازید، یک نفر آن را به شما بازمی‌گرداند.

روزآفرین: به‌عنوان یک کارآفرین سریالی، ترجیح می‌دهید اکثر امور را خودتان انجام دهید یا جزء آن دسته‌ای هستید که طرفدار واگذار کردن امور به دیگران‌اند؟ به نظر شما فاکتورهای کلیدی در واگذاری امور چیست؟

من فکر می‌کنم واگذار کردن امور به دیگران در کارآفرینی بی‌نهایت مهم است. اما داشتن برنامه و طرحی برای پیگیری اموری که واگذار می‌کنید اهمیت بیشتری دارد. نمی‌توانید فقط وظیفه‌ای را به کسی واگذار کنید و توقع داشته باشید به نحوی که تصور می‌کردید انجام شود. با این روش موفقیتی به‌دست نخواهید آورد. رهبران خوب دستورالعمل‌های دقیق می‌دهند و برای اطمینان از اتمام آن به همان نحوی که خواسته‌بودند، کار را پیگیری می‌کنند. در نتیجه استفاده‌ی مناسب ابزار مدیریت تیم بسیار مهم است.

روزآفرین: اگر قرار بود کارآفرینی را دوباره شروع کنید چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دادید؟ چه مهارت، دانش یا تخصصی را در خود قوی می‌کردید؟

من فکر می‌کنم ساختن سخت‌افزار بسیار دشوار است. هرگز تصور نمی‌کردم چه موانعی برای تولید سخت‌افزار وجود دارد. اگر می‌خواستم دوباره شروع کنم به جای تمرکز روی تولید سخت‌افزار، روی تولید نرم‌افزار تمرکز می‌کردم؛ چرا که در پی آن شما توانایی دسترسی به میلیون‌ها نفر در زمانی کوتاه را خواهید داشت. خودم را در علوم کامپیوتر قوی می‌کردم تا بهتر بتوانم تیم‌های برنامه‌نویس را مدیریت کنم. این البته چیزی است که هم اکنون در حال تقویت آن هستم.


صفحه توئیتر اریک گروست

روزآفرین: ضمن تشکر از شما  بابت شرکت در این مصاحبه، به‌عنوان یک کارآفرین سریالی چه توصیه‌ای می‌توانید به کارآفرینان تازه‌وارد ارائه دهید؟

من واقعاً از شرکت در این مصاحبه لذت بردم. اگر این مصاحبه حتی یک نفر را هم به کارآفرینی تشویق کند بسیار خوشحال خواهم شد. به کارآفرینان تازه‌کار توصیه می‌کنم افرادی با طرزفکر مشابه خود پیدا کنند. در مراکز رشد، گروه‌ها و انجمن‌های استارتاپی یا گروه‌هایی که حول موضوع مورد علاقه‌ی شما می‌گردند عضو شوید. چه آنلاین و چه آفلاین، فعال ماندن و تعامل با طیف وسیعی از افراد با نظرات متفاوت بسیار مهم است. هر کارآفرین و رهبر کسب و کار موفق، اطراف خود را با آدم‌های باهوش پر می‌کند؛ آدم‌هایی که برای او زمان، صداقت و حمایت به ارمغان می‌آورند. برای همه‌ی کسانی که این مصاحبه را می‌خوانند در سفر کارآفرینی خود آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم برای شما الهام‌بخش بوده باشم. اگر من توانستم، پس شما هم می‌توانید.

 

پرخواننده‌ترین مصاحبه‌های منتشر شده در روزآفرین:
مصاحبه با عباس برزگر کارآفرین نمونه‌ صنعت گردشگری در ایران
مصاحبه با علیرضا مجیدی موسس و مدیر وبسایت یک‌پزشک
مصاحبه با Rand Fishkin متخصص سئو و بنیان‌گذار وبسایت Moz
مصاحبه با دکتر مهدی یزدان‌پناه کارآفرین و مدیرعامل کمپانی ناگانیدلز
مصاحبه با پدرام ثامنی، بنیان‌گذار استارتاپ   Patexia
لیست مصاحبه‌های دیگر

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۲ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative