پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

نوآوری مدل کسب و کار - بخش اول

نسخه PDFنسخه PDF
نوآوری مدل کسب و کار

اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰، حرکت کمپانی اپل به سمت رشد کند و کم‌اثر شده بود. روش خاص این کمپانی در طراحی هم‌زمان محصولات سخت افزاری و خدمات نرم‌افزاری، اپل را به یک کمپانی که تنها در حوزه بازارهای ویژه (niche) فعالیت می‌کرد محدود کرده‌بود؛ این موضوع هم‌چنین مانعی برای توانمندی‌های این کمپانی در رقابت برسر "قیمت" محصولات تولیدی شده‌بود. اما از سال ۲۰۰۱، استیو جابز و کمپانی اپل شروع به معرفی سری جدیدی از محصولات و خدمات خود از جمله آی‌پاد (iPod)، سرویس آنلاین موسیقی آی تونز (iTunes) و آی فون (iPhone) کردند. نوآوری‌های جدید و موفقی که این شرکت را به سمت قله‌ی مرتفع صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات سوق داد. اما این تغییر تنها به خاطر نوآوری در محصول نبود. موفقیت اپل از توانایی‌اش در تعریف مدل کسب و کاری عملی برای دانلود موسیقی نشأت گرفته بود، موضوعی که سالیان سال از دست بازیگران صنعت موسیقی در رفته بود.

این استراتژی کمپانی اپل در ترکیب نوآوری محصول و نوآوری مدل کسب و کار، اپل را در مرکز بازاری که تقریباً ۳۰ برابر بزرگتر از بازار اولیه‌اش بود قرارداد. این استراتژی همچنین به شرکت کمک کرد تا سهم خود از بازار سنتی کامپیوتر را نیز گسترش دهد؛ چرا که مشتری‌های جدید چنان به آی‌پادهای خود دلبستگی پیدا کرده‌بودند که حاضر شدند به کامپیوترهای اپل هم نگاه خریدارانه‌ای داشته‌باشند.

تکرار متعدد این زیر و رو شدن‌های بازارهای مختلف و تغییرات بسیاری از صنایع در حال کوتاه‌کردن چرخه‌ی حیات مدل‌های کسب و کار است. رقبای جهانی جدیدی در حال شکل‌گیری‌اند. دارایی‌ها و فعالیت‌های تولیدی کمپانی‌های در حال مهاجرت به کشورهای کم هزینه‌ است. همزمان با ارتباطات و رابطه تنگاتنگ و فزاینده‌ی کسب و کارهای بین‌المللی، ریسک نظام‌مند (سیستمیک) کسب و کار نیز در حال اقزایش است. محدودیت‌های اجتماعی و بوم‌شناسی (اکولوژیک، یا برهم‌کنش‌های جانداران و محیط زیست) بر اَعمال و ساز و کارهای شرکت‌ها بیشتر می‌شوند. همه‌ی این عوامل در نهایت کسب و کارها را مجبور به تقویت و تسریع نوآوری می‌کند. نوآوری مدل کسب و کار (Business Model Innovation) روشی نو برای فکرکردن به تجدید مزیت رقابتی (Competitive Advantage) و جرقه‌ی دوباره در رشد در چنین محیط پرچالشی ارائه می‌دهد.

نوآوری مدل کسب و کار (BMI) چیزی بیش از یک بینش زیرکانه که در زمان و مکان مناسب به‌وقوع می‌پیوندد است. نوآوری مدل کسب و کار، برای ارائه‌ی مزیت رقابتی قابل اتکا، باید به‌طور نظام‌مند ترویج، به قدر کافی حمایت و به صراحت و روشنی مدیریت شده‌باشد. در این مطلب (که در دو بخش ارائه می‌شود) نشان می‌دهیم که نوآوری طرح کسب و کار بحثی مهم و کاملاً مرتبط با محیط‌های کسب و کار امروزی است، برخی از شرایط و موقعیت‌هایی که ثابت شده نوآوری در آن‌ها بسیار ضروری و باارزش است را وصف کنیم، تله‌های رایج را توضیح داده و درباره‌ی اینکه چگونه شرکت‌ها می‌توانند توانایی رقابتی خود را در نوآوری کسب و کار ایجاد یا تقویت کنند بحث می‌کنیم.

نوآوری مدل کسب و کار چیست؟

مدل کسب و کار از دو عنصر اساسی تشکیل شده‌است: پیشنهاد ارزش و طرح عملیاتی؛ هر یک از این دو عنصر خود شامل سه بخش مجزا می‌شوند:

پیشنهاد یا گزاره‌ی ارزش

به این سؤال پاسخ می‌دهد که کسب و کار ما چه چیزی را به چه کسی ارائه می‌دهد؟ پیشنهاد ارزش یک کسب و کار خود شامل ۳ بخش مجزا است:

۱. بخش‌های هدف: این بخش به این موضوع می‌پردازد که چه مشتریانی را برای خدمت‌دهی انتخاب می‌کنیم؟ می‌خواهیم چه نیازهایی ار آنها را  برآورده کنیم؟

۲. محصول یا خدمات پیشنهادی: برای برآورده کردن نیازهای مشتریان، چه چیز(هایی) به آن‌ها ارائه می‌دهیم؟

۳. طرح درآمد: چگونه خدمات خود را جبران می‌کنیم؟ یعنی در ازای ارائه محصول یا خدمات به مشتریان چه چیزی و چگونه دریافت می‌کنیم؟

طرح عملیاتی

بدین سوال پاسخ می‌دهد که چگونه ما ضمن عرضه‌ی محصول/خدمات خود (پیشنهاد ارزش)، برای کسب و کارمان سودآوری می‌کنیم؟ این بخش دربرگیرنده‌ی اجزای زیر است:

۱. زنجیره‌ی ارزش: ما چگونه برای پاسخگویی به مطالبات مشتری شکل گرفته‌ایم؟ ما چه کارهایی را در خانه انجام می‌دهیم؟ چه کارهایی را برون سپاری می‌کنیم؟

۲. طرح هزینه: چگونه ما دارایی‌ها و هزینه‌های کسب و کار را تنظیم می‌کنیم تا فرآیند عرضه‌ی محصول/خدمات (گزاره یا پیشنهاد ارزش) خود را همراه با سودآوری برای شرکت به انجام برسانیم؟

۳. سازمان: چگونه افراد و سرمایه‌های انسانی شرکت را رشد و ارتقا بدهیم تا مزیت رقابتی خود را در بازار حفظ کنیم و بهبود دهیم؟

همانطور که کمپانی اپل نشان داد، نوآوری در مدل کسب و کار مفهومی فراتر از محصول، خدمات یا نوآوری‌های فناورانه است. این نوآوری ورای استراتژی‌های یک‌بعدی، مانند بهبود نحوه‌ی منبع‌یابی یا طرح فروش، است. یک نوآوری وقتی به نوآوری مدل کسب و کار منجر می‌شود که حداقل دو یا چند عنصر مدل کسب و کار با هدف کسب ارزش به شکلی جدید بازسازی شوند. چون این نوع نوآوری دربرگیرنده‌ی فعالیت‌های چند بعدی و هماهنگ شده‌است، اجرای آن پرچالش و البته تقلید از آن دشوار است.

تمایز بین نوآوری مدل کسب و کار و نوآوری محصول/خدمات یا فناوری موضوع مهمی است. شرکت‌هایی که نوآوری در مدل کسب و کار را با نوآوری در تولید محصول یا خدمات جدید اشتباه می‌گیرند ممکن است شرایط لازم برای موفقیت در رقابت و باقی ماندن در بازار را دست‌کم بگیرند. در مطلب بعد به اهمیت مدل کسب و کار در کارآفرینی پرداخته خواهدشد.

منبع: bcg.com | ترجمه: روزآفرین

مرتبط: کدام مهم‌تر است: نوآوری مدل کسب و کار یا نوآوری فنی؟

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative