پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

کمبود تکنسین ماهر در بازار کار دلیل شکست طرح مشاغل خانگی

نسخه PDFنسخه PDF
کمبود تکنسین ماهر در بازار کار دلیل شکست طرح مشاغل خانگی

معاون وزیر کار سیستماتیک نبودن طرح مشاغل خانگی را عامل اصلی عدم موفقیت این طرح می‌داند و معتقد است کشور اکنون به‌شدت به تکنسین ماهر نیاز دارد.

کوروش پرند با بیان اینکه ایجاد مراکز علمی کاربردی مهارت در راستای پیوند آموزش‌های مهارتی رسمی و غیررسمی دنبال می‌شود، گفت: وجود امکانات و تجهیزات از یک‌سو و منابع انسانی توانمند در حوزه‌ فنی و حرفه‌ای از سوی دیگر، ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد مراکز علمی-کاربردی است.

معاون وزیر کار با اشاره به ضرورت ارتباط بین آموزش‌های مهارتی رسمی و غیررسمی گفت: الگوی ارتباط بین این آموزش‌ها یکی از دلایل ایجاد مراکز علمی-کاربردی در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای است.

کوروش پرند با بیان اینکه کشور اکنون به شدت به تکنسین ماهر نیاز دارد، افزود: نظام صلاحیت حرفه‌ای با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مرتبط قبلاً تنظیم و به تصویب دولت رسیده و امروز نیاز است تا کمک کنیم تا این نظام در کشور اجرا شود.

وی اجرای نظام صلاحیت حرفه‌ای برای ارتقای بهره‌وری نیروی کار را ضروری دانست و افزود: در حوزه تعاون، کشور نیاز به آموزش دارد و هم‌چنین در این حوزه و در واحدهای علمی-کاربردی نیاز به یک برنامه‌ریزی جدی دیده می‌شود.

معاون وزیر کار گفت: یکی از مشکلات بزرگی که در حال حاضر کشور با آن مواجه است، بحث سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها است که این مساله به علت مهاجرت روستائیان به شهرها به وجود می‌آید.

پرند ادامه داد: ما در سال گذشته طرح توانمندسازی روستائیان، عشایر و ساکنان مناطق مرزی و محروم را با تاکید بر اشتغال پایدار در شورای عالی اشتغال تصویب کردیم. وی در ادامه به آموزش، تولید، بازاریابی و فروش اشاره کرد و گفت: اشتغال بانوان در این طرح بسیار پُررنگ دیده شده که با توجه به نرخ بیش از دو برابری بیکاری بانوان نسبت به مردان، اجرای این طرح بسیار حائز اهمیت است.

وی به تشریح کسب و کارهای کوچک، خُرد، متوسط و مشاغل خانگی پرداخت و بیان داشت: یکی از دلایل عدم موفقیت اجرای طرح مشاغل خانگی این است که در کشور ما زنجیره پسین و پیشین تولید به صورت سیستماتیک تعریف نشده است.

کوروش پرند یکی از مشکلات حوزه کار و اشتغال را بحث فرهنگ کار و فرهنگ مهارت‌آموزی عنوان کرد و گفت: تفکر پشت میزنشینی باعث شده است که جوانان رغبتی به انجام کارهای یدی و عملی نداشته باشند.

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative