چهار شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۶ - September 20, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

کمپانی علی‌بابا از آغاز تا امروز (مجموعه عکس)

نسخه PDFنسخه PDF
کمپانی علی‌بابا از آغاز تا امروز (مجموعه عکس)

در ۵ سپتامبر ۲۰۱۴ گروه علی‌بابا (یک گروه هلدینگ موفق و صاحب‌نام چینی که عمده‌ی فعالیتش در زمینه‌ی خرید و فروش کالا در اینترنت است) "اولین عرضه عمومی سهام" (IPO) خود را در بازار نیویورک آغاز کرد. گروه علی‌بابا در کمتر از دو هفته رقمی نزدیک به ۲۱.۸ میلیارد دلار به سرمایه‌ی خود و سرمایه‌گذارانش اضافه کرد و با پیشی گرفتن از فیسبوک در صدر لیست شرکت‌های فناوری تاریخ آمریکا از لحاظ اولین فروش عمومی سهام قرار گرفت. سرمایه کنونی گروه علی‌بابا در بازار بورس، بعد از اولین عرضه عمومی سهامش در بازار نیویورک، به رقمی نزدیک به ۱۶۶ میلیارد دلار رسیده‌است. میزان معاملات صورت گرفته در علی‌بابا از مجموع معاملات دو کمپانی آمازون و ایی.بی بیشتر است. گروه علی‌بابا به افتخار این موفقیت خود روز گذشته مجموعه‌ای از عکس‌هایش از آغاز راه‌اندازی تا به امروز را در یکی از صفحات اجتماعی خود منتشر کرد.

در پائیر ۱۹۹۹، در آپارتمانی در غرب هانگژو، ۱۸ جوان دور هم جمع شدند تا کسب و کاری را آغاز کنند. آن‌ها تمام پس‌انداز خود را روی هم گذاشتند تا یک کمپانی بین‌المللی چینی را راه‌اندازی کنند. (در عکس بالا جک ما، بنیان‌گذار اصلی علی‌بابا در حال صحبت با بنیان‌گذاران دیگر علی‌بابا است.)

 

 

جک ما، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق گروه علی‌بابا، خاطره‌ی خود از انتخاب اسم "علی‌بابا" را این‌چنین تعریف می‌کند:

"یک روز در کافه‌ای در سان‌فرانسیسکو نشسته بودم و به این فکر می‌کردم که آیا برای کسب و کارم علی‌بابا اسم خوبی است یا نه. وقتی پیش‌خدمت کافه آمد از او پرسیدم: "آیا درباره علی‌بابا چیزی شنیده‌ای؟" و او جواب داد بله! از او پرسیدم درباره‌ی علی‌بابا چه می‌دانی؟ آن خانم جواب داد: "علی بابا و چهل دزد!" و من با خود گفتم: "این همان اسمی‌ست که دنبالش بودم." سپس به خیابان رفتم و از ۳۰ نفر همین سوال را پرسیدم. آدم‌هایی از هند، آلمان، توکیو و چین! همه آن‌ها درباره‌ی علی‌بابا یک چیزهایی می‌دانستند؛ کنجد! کنجد! باز شو! (جمله‌ی معروفش در داستان)؛ علی‌بابا یک تاجر باهوش و مهربان بود که به مردم روستای خود کمک کرد و ...

فهمیدم علی‌بابا اسمی است که شهرت جهانی دارد و همه او را می‌شناسند و تلفظ و نوشتن آن برای همه راحت است. علی بابا می‌تواند کنجد را برای کمپانی‌ها و کسب و کارهای کوچک باز کند! البته ما نام تجاری "علی‌ماما" را هم ثبت کردیم، برای وقتی که احیاناً کسی خواست با گروه ما ازدواج کند!"

 

سال ۲۰۰۰: دیدار با کارآفرینان اینترنتی چین در West Lake (در اولین دیداری که بعدها به‌صورت اجتماعات سالانه تبدیل شد). در آن زمان اگر می‌پرسیدید "در آینده زندگی و اینترنت چه شکلی خواهد بود؟" پاسخی که احتمالاً دریافت می‌کردید این بود که: "ما نمی‌دانیم! اما امیدواریم که ما آن‌را خلق کنیم!"

 

سال ۲۰۰۲: ما بالاخره در این سال به کسب درآمد رسیدیم! مدیر ارشد مالی ما سرخوشانه پول‌ها را در پاکت پس‌انداز می‌کند!

 

سال ۲۰۰۳: در پی شیوع بیماری ساس، کارمندان گروه ‌علی‌بابا به حالت نیمه قرنطینه درآمدند و از خانه‌هایشان کار می‌کردند. در این دوران Taobao (یکی از شرکت‌های مجموعه هلدینگ علی‌بابا) بی سر و صدا راه‌اندازی شد! ۱۰ می را به‌ خاطر همه‌ی شجاعت‌ها و عزم‌های جزم خودمان، "روز علی‌بابا" نام گذاشتیم.

 

سال ۲۰۰۵: در آگوست آن سال، گروه علی‌بابا بخش چین یاهو را خرید و یک میلیارد دلار سرمایه جذب کرد. این اتفاق در آن زمان به‌عنوان بزرگ‌ترین خرید مالکیت یک کسب و کار در تاریخ چین نامیده شد. در این عکس جک ما (بنیان‌گذار علی‌بابا) در سمت چپ در کنار جری یانگ (یکی از بنیان‌گذاران یاهو) دیده می‌شوند.

 

سال ۲۰۰۶: برای کمک به آسان‌تر کردن خرید اینترنتی، علی‌بابا و ICBC و China Construction Bank و بانک کشاورزی چین دست به یک همکاری چندجانبه برای ارائه تجربه‌‌ی خرید راحت و مطمئن زدند.

 

سال ۲۰۰۸: بعد از زلزله‌ی سیچوآن، تمام کشور متحد شدند. علی‌بابا بیش از ۴ میلیون دلار کمک کرد و متحد با کارمندان و کاربران خود رقمی بیش از ۷.۵ میلیون دلار برای کمک به بازسازی مناطق آسیب‌دیده جمع‌آوری کرد. برخی از کارکنان علی‌بابا هم‌چنان در سیچوآن در بازسازی این مناطق فعال‌اند.

 

سال ۲۰۱۲: وقتی مرکز خرید Taobao اسمش را به T-mall تغییر داد همه تعجب کرده‌بودند. همه می‌پرسیدند "تی‌مال دیگه چیه؟" امروز ولی همه می‌دانند تی‌مال، تی‌مال است!

 

سال ۲۰۱۳: در ۱۰ می، در ضیافت دهمین سالگرد افتتاح Taobao، جاناتان لو جانشین جک ما بر روی صندلی مدیرعاملی گروه علی‌بابا شد!

این نه عکس به‌خوبی مراحل رشد و توسعه‌ی گروه علی‌بابا از آغاز که استارتاپی کوچک و کم‌درآمد بود تا به امروز که یکی از پردرآمدترین کسب و کارهای اینترنتی دنیاست را به خوبی نشان می‌دهد.

 

منابع: ۱ و ۲ | ترجمه: روزآفرین

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۲ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative