چهار شنبه, ۲۹ شهریور, ۱۳۹۶ - September 20, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

۳ روش پیشنهادی وارن بافت برای بزرگ‌تر فکرکردن

نسخه PDFنسخه PDF
3 روش پیشنهادی وارن بافت برای بزرگ‌تر فکرکردن

این مطلب مربوط به ماجرای کمک‌کردن وارن بافت مدیرعامل کمپانی Berkshire Hathaway به کارآفرینی است که توانست یک کسب و کار کوچک فروش لوازم‌جانبی موتورسیکلت را به شرکتی جهانی تبدیل کند.

کارآفرینانی که شانس شنیدن توصیه‌ها و نصایح وارن بافت درباره‌ی کسب و کار را داشته‌اند به‌خوبی می‌دانند که وقتی "پیشگوی اوماها" (لقبی که به‌دلیل پیش‌بینی‌های تجاری دقیق وارن بافت به او داده‌اند) صحبت می‌کند، باید به حرف‌های او دقت کرد؛ آدام خاویر یکی از این کارآفرینان است.

آدام خاویر، مدیرعامل و یکی‌ از بنیان‌گذاران شرکت ایمنی موتورسیکلت RoadLok است؛ کمپانی که محصول اصلی آن یک "سیستم ضدسرقت" است که چرخ‌ها را قفل می‌کند و دزدیدن موتور را برای سارقان دشوار می‌کند. این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌های قفل چرخ، که اگر راننده فراموش کند آنها را غیرفعال کند حتی ممکن است باعث تصادف شوند، جایگزین مناسب‌تری است.

وقتی در سال ۲۰۰۵، خاویر در حال راه‌اندازی RoadLok بود، طرح کسب و کار خود را برای وارن بافت ارسال کرد. او امیدوار بود از وارن بافت، کارآفرین و مدیرعامل مشهور کمپانی Berkshire Hathaway، بازخوردی راجع به طرح کسب و کارش دریافت کند. حدود شش هفته بعد، وارن بافت طرح خاویر را به همراه توصیه‌هایی برای بهترشدن ایده و بزرگ‌تر فکرکردن او، با دست‌خط خودش برای او فرستاد. بافت پاسخ پیگیری تلفنی خاویر را نداده‌بود.

امروزه شرکت RoadLok، که در لس‌انجلس مستقر است، بیش از ۲۷،۰۰۰ واحد از محصول ثبت شده‌اش، با قیمتی بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ دلار، را فروخته است. خاویر البته از اعلام درآمد سالانه‌ی کمپانی خود خودداری کرده‌است. شرکت او همچنین محصولاتش را به‌صورت جهانی و در نقاط مختلف دنیا توزیع می‌کند و با چندین کمپانی صاحب‌نام موتورسیکلت نیز قرارداد همکاری دارد.

این سه توصیه‌ی وارن بافت به موفقیت آدام خاویر و کمپانی RoadLok بسیار کمک کرد:

۱. تهدیدهای موجود را شناسایی کنید.

در طرح کسب و کاری که آدام خاویر برای وارن بافت فرستاده‌بود، نوشته‌بود که RoadLok در معرض هیچ تهدیدی نیست و علت آن ثبت تجاری محصول این کمپانی اعلام شده‌بود. حدس پاسخ وارن بافت چه بود؟

او نوشت: "هیچ سرمایه‌گذاری [با این طرح] موافقت نخواهدکرد". صرف اینکه شرکت شما ثبت تجاری دارد بدین معنی نیست که از سوی رقبا با چالش‌هایی مواجه نخواهیدشد؛ به‌خصوص وقتی کسب و کار شما به نقطه‌ای از رشد خود برسد که کارآفرینان دیگر آن حوزه شروع به دیدن شما بکنند. چه درسی از این بازخورد بافت می‌توان گرفت؟

به مشکلاتی فکر کنید که الان و در این لحظه با آن مواجه نیستید، ولی وقتی شروع به مقیاس‌دهی کسب و کارتان می‌کنید ممکن است با آن‌ها روبرو شوید.

۲. راهی برای کسب درآمد تکرارشونده پیدا کنید.

وقتی خاویر ایده و طرح کسب و کار شرکت خود را به وارن بافت ارائه کرد، مدل تجاری (مدل کسب و کار) او بدین‌شکل بود که مشتریان تنها یک‌بار برای محصول پرداخت می‌کردند. وارن بافت خاویر را تشویق کرد که به روش‌های مختلف و با بهره‌گیری از فرصت‌های بیمه و پیشنهادات دیگر از قبیل حق عضویت، وارد بازار بشود. اکنون کمپانی RoadLok علاوه بر محصول، بیمه‌ای ارائه می‌دهد که در صورت دزدیده شدن موتور علی‌رغم استفاده از RoadLok، تا ۵۵۰۰ دلار به مشتریان خسارت می‌دهد.

۳. شرکت خود را با یک نام‌تجاری بزرگ هم‌ردیف کنید.

وارن بافت بعد از خواندن طرح کسب و کار آدام خاویر به او توصیه کرد سراغ سازندگان اصلی قطعات برود تا شاید به‌دلیل اینکه قطعات تولیدی آن‌ها در محصولات Roadlok استفاده شده، قبول کنند و محصولات RoadLok را تحت نام و شهرت نام‌تجاری خودشان به‌فروش برسانند. در چند سال گذشته، RoadLok با نام‌های تجاری معروفی در صنعت موتورسیکلت‌سازی، مثل هارلی دیویدسون، کی‌تی‌ام و یاماها همراه شده است و با کمپانی دوکاتی (Ducati) نیز در حال مذاکره است. تمامی این شراکت‌های تجاری به کمپانی RoadLok کمک کرده است تا دامنه توزیع محصولات خود را وسیع‌تر کند.

وارن بافت علاوه بر کمک به خاویر در طرح کسب و کارش، او را به شرکت بیمه‌ی اتوموبیل GEICO معرفی کرد. این کمپانی بعداً در راستای یک طرح افزایش انگیزه با RoadLok شریک شد.

اگرچه آدام خاویر اعتراف می‌کند که در ماجرای دریافت‌کردن بازخورد وارن بافت، شانس نیز با او همراه بوده، ولی آقای بافت را هرگز تا به حال ملاقات نکرده‌است؛ خاویر می‌گوید برای موفقیت بلندمدت یک کارآفرین، نه شانس محض، که پافشاری و تلاش کلید موفقیت بلندمدت است.

آدام خاویر می‌گوید: "در کارآفرینی برای گرفتن یک جواب "آری" باید آمادگی شنیدن ۹۹ "نه" را داشته‌باشید."

منبع: Inc.‎ | ترجمه: روزآفرین

مرتبط:
۷ درس رهبری در کسب و کار که می‌توان از وارن بافت آموخت
۱۰ مولفه اصلی یک طرح کسب و کار

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative