پنج شنبه, ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ - May 24, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

۵ نکته آموزشی از جان اسکالی برای موفقیت در کارآفرینی

نسخه PDFنسخه PDF
5 نکته آموزشی از جان اسکالی برای موفقیت در کارآفرینی

این مطلب توسط دیوید استاینبرگ (David Steinberg)، کارآفرین و مدیرعامل Zeta Interactive نوشته ‌شده‌است. او سال‌ها تحت نظر جان اسکالی (John Sculley)، مدیرعامل سابق کمپانی اپل و یکی از موفق‌ترین و سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای کسب و کار، به فعالیت می‌پرداخته و در این مطلب ۵ نکته‌ی مهم که از جان اسکالی یادگرفته را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

به‌عنوان کارآفرین یکی از باارزش‌ترین دارایی‌هایی که می‌توانید داشته‌باشید، یک مربی (Mentor) خوب است. طبیعت کارآفرینی پرخطر و همراه با ریسک‌های فراوان است و کسانی که در راه کارآفرینی قدم می‌گذارند به یک ساختار حمایتی مستحکم نیاز دارند. مهم‌ترین عنصر این ساختار حمایتی، یک مربی خوب است؛ مثل یودا (Yoda) برای لوک اسکای‌واکر (Luke Skywalker) و میاگی (Miyagi) برای دانیل-سان (Daniel-san). این یک موضوع اثبات ‌شده است که یک مربی خوب همانند یک دست یاری‌گر در طی فراز و نشیب‌ها و سختی‌های کارآفرینی به شما کمک می‌کند. اما از طرفی یافتن یک مربی شاید در حرف آسان به نظر برسد، ولی در عمل پیچیده است.

معمولاً کارآفرینان یک ذهنیت "خودت انجامش بده" دارند که بر اساس آن ترجیح می‌دهند قبل از مشورت با دیگران، راه خودشان را پیش بگیرند. اما بهترین مربی‌ها برای کمک به کارآفرینان راهنمایی، دانش و حتی روابط لازم را فراهم می‌کنند تا در مواجهه با چالش‌های روزمره، موانع عمده و هنگام تصمیم‌گیری‌های بزرگ درست حرکت کنند.

من از این لحاظ به‌شدت خوش‌شانس بوده‌ام که جان اسکالی مربی من بود. جان زندگی کاری افسانه‌ای داشته است؛ او هم مدیرعامل اپل بوده و هم بر صندلی مدیریت کمپانی پپسی نشسته‌است. او تأثیر شگرفی بر کار من داشته‌است. من این فرصت گران‌بها را داشتم که با تماشای زندگی کاری و شخصی او درس‌های زیادی را از او یاد بگیرم. البته برای یک مربی خوب بودن، لازم نیست مدیرعامل سابق یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های دنیا باشید؛ هر کسی که ذهنی هدف‌دار، ارتباطات احساسی و دانش لازم برای راهنمایی صحیح داشته باشد می‌تواند یک مربی بالقوه باشد. یک مربی خوب، بیش از هرچیز، به کارآفرین کمک می‌کند تا متفاوت فکر بکند. این ۵ نکته درس‌های مهمی هستند که من از جان اسکالی یاد گرفتم و هر روز به‎‌کار می‌برم.

مرتبط: ۲۵ فرمان موفقیت در کارآفرینی (اینفوگرافیک)

۱. مخاطب خود را بشناسید

دقت کنید که "مخاطب" عاملی بنیادی در موفقیت هر رهبر کسب و کار است. اعتقاد به این اصل، کمک می‌کند تا با یکدلی با مخاطب یک رابطه موفق با او خلق کنید. در فرآیند مواجهه کارمندان با مشتریان، تنظیم پیام و نحوه برقراری ارتباط ضروری است. فهم اینکه چه چیزی باعث انگیزه، جذب آن‌ها و یا برعکس رانده شدنشان می‌شود به کارآفرین کمک می‌کند تا در تصمیمات و رفتار خود تغییرات لازم را لحاظ کند. جان اسکالی به من یاد داد که تطبیق‌دادن شیوه برخورد با مشتریان متناسب با محیط‌های مختلف نه تنها نشانه ضعف نیست، که نشانگر قدرت یک کارآفرین است.

۲. گوش‌دادن نکته‌ی کلیدی است

اکثر کارآفرینان به‌شدت به صحبت‌کردن علاقه دارند. آنها همچنین معمولاً بدون گوش‌دادن درست به صحبت‌های طرف مقابل، جوابی آماده دارند. جان اسکالی به من ارزش مدیریت با گوش‌های باز را آموخت. این موضوع در مسائل بزرگ و کوچک صدق می‌کند. برای مثال چند وقت پیش، وقتی از کنار یکی از کارکنانم در راهرو رد می‌شدم حالش را پرسیدم. او جواب داد: "خیلی خوب نیست!" شاید واکنش معمول این بود که پس از شنیدن جواب به راهم ادامه دهم، اما ایستادم و اصرار کردم "نه! واقعاً در چه حالی؟" وقتی صحبت کردیم فهمیدم که با مسائل شخصی درگیر بوده که بر عملکردش در محل کار هم اثر گذاشته بود. زمانی که از او جدا می‌شدم این حس را داشتم که این مکالمه برای او مفید بود. گوش‌دادن روابط را پرورش می‌دهد و وقتی کارکنان شما حس کنند با مدیرعامل خود رابطه‌ای دوطرفه دارند، تیم شما قوی‌تر خواهدشد.

۳. به‌منظور پیشرفت تغییر جهت بدهید

کارآفرینانی که کسب و کارهایشان به‌سرعت در حال رشداند، علاوه بر گوش‌های باز، باید ذهن خود را هم باز نگه دارند. مانند هر مربی خوب دیگر، جان اسکالی یک دیدگاه بیرونی نسبت به بازاری که در آن فعال بودم می‌آورد و برای کمک در عبور از مشکلات کسب و کار ذهنی دقیق داشت. دیدگاه‌های او هم‌چنان به من کمک می‌کند تا به چرخش  (Pivot) در کسب و کارم در زمانی که لازم به تغییر مسیر است فکر بکنم. در ۱۸ سال اخیر، هر چرخشی که در مسیر کسب و کار داشته‌ام مدیون جان اسکالی یا هیأت مدیره‌ی هوشمند بوده است. پی‌بردن به اهمیت چرخش در کسب و کار، ذهنیت من به‌عنوان یک کارآفرین و فعال حوزه‌ی کسب و کار را تغییر داده است. کارآفرینان معمولاً بر روی ایده‌های خود با جزئیات زیاد دقت دارند و متمرکزند. این باعث می‌شود برخی اوقات نتوانند تصویر بزرگ‌تر و کلّی از شرایط داشته‌باشند. یک مربی کسب و کار خوب می‌تواند در پذیرش ایده‌های بهتر به کارآفرینان کمک کند.

۴. مهربان باشید

مردم دائم از من می‌پرسند "آیا جان اسکالی واقعاً همین‌قدر که به‌نظر می‌رسد مهربان است؟" پاسخ مثبت است! او مهربانی خالصانه‌ای دارد که من نیز آن را تحسین می‌کنم و سعی دارم این مهربانی را از اسکالی تقلید کنم. تجربه به من نشان داده که مهربان ماندن به اندازه‌ی جان اسکالی برای افرادی که به سطح موفقیت او رسیده‌اند نادر است، اما او اینگونه است؛ نه فقط برای مشتریان بلکه برای هرکسی که با او برخورد می‌کند اسکالی فوق‌العاده مهربان است. من یاد گرفته‌ام که برای یک رهبر، لبخند یا کلامی محبت‌آمیز معجزه می‌کند. ابراز محبت در فعالیت‌های روزانه و کارهای اتفاقی کارآفرین را واجد صفات انسانی می‌کند و به ایجاد رابطه با کارکنان، مشتریان و صاحبان سهام کلیدی کمک می‌کند. اما مهربان بودن با مظلوم بودن فرق دارد. گویی ستون فقرات اسکالی از آهن ساخته شده است! تعادل، ظاهر مهربان و باطنی قوی مدلی است که من سعی می‌کنم در کسب و کار خود پیش بگیرم.

۵. اول آدم‌ها

بناکردن و راه‌اندازی یک استارتاپ مستلزم چند عامل بنیادی است؛ فرهنگ سازمانی قوی، مدل کسب و کار مقیاس‌پذیر و مهم‌تر از هرچیز، آدم‌های خوب. کارآفرینان غالباً فکر می‌کنند می‌توانند همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام بدهند. هرچه باشد اکثر ما کسب و کارهایمان را یک نفره شروع کردیم. جان اسکالی به من یاد داد که با ارائه‌ی چیزی بیش از آنچه جاهای دیگر پیشنهاد می‌دهند بهترین‌ها را استخدام کنم. گردآوردن تیمی از بهترین استعدادها هزینه دارد، اما ثابت شده که سرمایه‌ی انسانی باارزش‌ترین چیزی است که یک کسب و کار می‌تواند روی آن سرمایه‌گذاری کند.

درس‌های مهم در موضوع هنر کارآفرینی و موفقیت در کسب و کار برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد. روش‌هایی که برای یک کارآفرین جواب می‌دهد ممکن است برای دیگری بی‌مصرف باشند. اما داشتن یک مربی خوب برای موفقیت در کارآفرینی یک موضوع مورد توافق است. من این شانس را داشتم که مربی بزرگی مثل جان اسکالی را برای ۱۸ سال در کنار خود را داشته‌ام، شما نیز مربی خود را پیدا کنید.

منبع: Inc.‎ | ترجمه: روزآفرین

مرتبط:
۳۶ راهکار برای موفقیت یک کسب و کار نوپا
۹ کاری که افراد موفق متفاوت انجام می‌دهند

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative