جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

۵ گام برای سنجش سریع اعتبار یک ایده‌ی کسب و کار

نسخه PDFنسخه PDF
5 گام برای سنجش سریع اعتبار یک ایده‌ی کسب و کار

حتماً برای شما هم پیش آمده که یک ایده‌ی خلاقانه به ذهنتان رسیده‌باشد و به دلیل سختی فرآیندی که باید طی کنید تا آن ایده را به ثمر برسانید عطای ادامه کار را به لقایش بخشیده‌باشید. ولی در کمال تعجب چندی بعد مشابه ایده‌ی خود را در جایی دیگر می‌بینید و افسوس می‌خورید که ای کاش آن ایده را پیگیری کرده‌بودید. شاید اگر از اعتبار ایده‌ی خود مطمئن بودید و می‌دانستید که مشتریان از ایده‌ی شما استقبال می‌کنند آن‌را رها نمی‌کردید. پیش از کارآفرینی راه‌های مختلفی برای سنجش اعتبار ایده‌های کسب و کار وجود دارد.

دفعه‌ی بعد زمانی که یک ایده‌ی کسب و کار جالب به ذهنتان خطور کرد، با طی‌کردن این ۵ گام اعتبار ایده‌ی خود را بسنجید و درصورت معتبربودن ایده، کارآفرینی را شروع کنید!

۱. درباره‌ی ایده‌ی کسب و کار خود جستجو کنید.

قبل از اینکه در ایده‌ای غرق شوید، در وقت خود صرفه‌جویی کنید و جستجویی کامل در اینترنت انجام دهیدتا مطمئن شوید مشابه آن ایده یا محصول قبلاً ارائه نشده باشد. در این راه علاوه بر گوگل از سایت یوتیوب نیز کمک بگیرید.

اگر مشابه ایده‌ی خود را در اینترنت پیداکردید با عجله ایده‌ی خود را رها نکنید. شاید راه‌هایی برای بهبود ایده یا محصول موجود وجود داشته باشد. آیا می‌توانید به محصول یا خدمات آن کسب و کاری که در حال  انجام ایده‌ی مشابه شماست ارزش جدیدی اضافه کنید؟ آیا امکان راضی‌تر کردن بازار وجود دارد؟ اگر جواب شما "بله" بود به مرحله‌ی بعد بروید.

۲. به‌دنبال بازخورد باشید.

درباره‌ی ایده‌ی خود با دیگران صحبت کنید؛ به‌خصوص کسانی که مورد اعتماد شما هستند. در این مرحله آنچه شما می‌خواهید بازخوردهای صادقانه‌ و بی‌رحمانه است. اعضای خانواده‌ی درجه یک معمولاً گزینه‌های مناسبی برای گرفتن بازخورد نیستند چرا که معمولاً آن‌ها همیشه حمایت می‌کنند و کمتر به عیب‌های کار شما می‌پردازند. این نکته را مدنظر داشته باشید که معمولاً کارآفرینان ایده‌های خود قفل می‌شوند؛ بدین معنی که وقتی از ایده‌ی خود خوششان بیاید یک حس برخاسته از اطمینان کاذب به آن‌ها می‌گوید که ایده‌‌ی کارآفرینی‌شان یک ایده‌ی بَرنده است، صرف‌نظر از اینکه دیگران چه می‌گویند! اگر شما تنها کسی هستید که واقعاً فکر می‌کند آن ایده برای پیگیری خوب است وقت آن رسیده که ارزیابی مجددی انجام دهید.

۳.  کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) بسازید.

اگر بعد از بررسی‌ها و دریافت بازخوردهایی که از مشتریان بالقوه جمع‌آوری کردید، ایده‌ی خود را صاحب حمایت‌های لازم دیدید، یک کمینه محصول پذیرفتنی (Minimum Viable Product) بسازید. یک کمینه محصول پذیرفتنی به نسخه‌ای از محصول گفته می‌شود که با کمترین امکانات و ویژگی‌های محصول نهایی قابلیت اجرا یا استفاده‌شدن را داراست. در این نسخه از محصول شما با ارائه‌ی مهم‌ترین بخش‌های محصول نهایی سعی می‌کنید تا بازخوردهای مشتریان درباره‌ی آن محصول را با کم‌ترین هزینه جمع‌آوری کنید.

اگر ایده‌ای فناوری دارید، مثلاً اپلیکیشنی برای گوشی‌های هوشمند، با استفاده از جمع‌سپاری یا رویدادهایی از قبیل استارتاپ‌ویکند همکاران یا شرکای مورد نیاز خود را پیدا کنید. وقتی که MVP خود را ساختید آن را امتحان کنید و از آن استفاده کنید و از دیگران هم بخواهید آن را آزمایش کنند. اگر مشخص شد که محصولی است که شما و دوستانتان هرگز استفاده نخواهید کرد روی آن خط بکشید و پیگیری را همین‌جا متوقف کنید.

۴. برای خود و محصولتان هویت کسب و کار بسازید‌.

اگر آزمایش شما خوب پیش رفت و احساس کردید ایده‌ای برنده دارید، شروع به ساختن یک نام تجاری یا برند کنید. در محیط کسب و کار پرسرعت و نوآور امروز، یک ایده که امروز اعتبار گرفته ممکن است فردا توسط عده‌ای کپی شود و یا منسوخ شده و از رده خارج گردد. پس وقت را تلف نکنید.

مهم‌تر از آن، احتمال زیادی وجود دارد که فرد دیگری در حال ساختن محصولی مشابه محصول شما باشد؛ مگر اینکه ایده‌ی شما برمبنای یک فناوری پیشگامانه و اختصاصی بنا شده باشد. پس اینجا مسابقه تعیین‌کننده خواهدبود.

در این مرحله، بعضی این نگرانی را دارند که "نمایش‌دادن" ایده‌شان ممکن است منجر به دزدیده شدن آن شود. این نگرانی‌ کاملاً موجه است، اما این روزها شما باید با این فرض پیش بروید که در نهایت کسی آن را خواهد دزدید یا محصول مشابه جدیدتر و بهتری تولید خواهدکرد، پس یکی از رموز موفقیت اولین‌بودن در بازار است.

هم‌چنین، اگرچه ثبت اختراع یا پَتنت‌کردن راهی خوب برای حفاظت از آن است، اما فرآیندی بسیار پرهزینه و حتی تضمین‌نشده در مقابل شماست. اگر منابع کافی در اختیار دارید، با یک وکیل متخصص در ثبت اختراعات تماس بگیرید و دنبال حفاظت از محصول خود بروید، و الا تمرکز خود را روی ساخت و بهبود نام تجاری و هویت کسب و کار خود قراردهید.

با انتخاب یک نام‌ تجاری و یک دامنه‌ی اینترنتی خوب و یک وبسایت (لااقل یک صفحه‌ی فرود یاlanding page) کار را شروع کنید. صفحه‌ی مربوط به نام تجاری خود را در شبکه‌های اجتماعی که قرار است در آن فعالیت کنید ثبت کنید. حتی اگر راه‌اندازی کسب و کار کمی طول بکشد یا برای مدتی وبسایتتان را به‌روز نکنید و از آن صفحات در شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید، از نام تجاری شما حفاظت خواهدکرد و در نهایت بهینه‌سازی موتور جستجوی شما را بهبود خواهد داد.

سپس شروع به استفاده از این منابع برای جذب مشتری و طرفدار بکنید.

مرتبط: ۱۰ اشتباه مهلک در طراحی وبسایت استارتاپ‌ها

۵. یک برنامه‌ی جلب مشتری سرهم کنید.

قبل از اینکه درگیر نوشتن یک طرح کسب و کار عریض و طویل شوید، که به احتمال زیاد قبل از شروع رسمی کسب و کارتان دچار تغییرات متعددی خواهد شد، به روی دو سؤال تمرکز کنید:

"چگونه اولین مشتری خود را به‌دست آورم؟"

"چگونه مشتری شماره n را بدست بیاورم؟"

مرتبط: راهنمای نوشتن یک طرح کسب و کار

ممکن است بهترین طرح کسب و کار دنیا را داشته باشید، اما بدون مشتری کسب و کار شما بی‌معنی خواهدبود. یک برنامه‌ی جذب مشتری و استراتژی بازاریابی دقیق و بافکر طراحی کنید و آماده‌ی توضیح دادن آن برای سرمایه‌گذاران، شرکا و ذینفعان باشید. بدون شک این اولین سؤالی خواهدبود که آنها از شما خواهندپرسید.

فقط به یاد داشته باشید، ساختن یک کسب و کار بر مبنای تقاضای موجود خیلی راحت‌تر از ساختن تقاضا حول کسب و کار است. پس پیش از شروع کارآفرینی، ایده‌های کسب و کار خود را اعتبارسنجی کنید و از وجود یک نیاز که محصول شما برطرف‌کننده آن خواهد بود مطمئن شوید.

منبع: entrepreneur.com | ترجمه و تکمیل: روزآفرین

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۲ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative