جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

۹ توصیه برای جلسه معرفی‌ استارتاپ خود به دوستان و خانواده

نسخه PDFنسخه PDF
9 توصیه برای جلسه معرفی‌ استارتاپ خود به دوستان و خانواده

برای کارآفرینان جوان بهترین راهِ ارائه‌ ایده‌ی کسب و کار یا معرفی استارتاپ‌شان به دوستان و خانواده چیست؟ شاید بین این کار و معرفی استارتاپ به سرمایه‌گذاران یا مشتریان عمده خیلی تفاوتی نباشد. مخاطبان هر دو قرار است پول خود را در ازای دریافت سود یا کالایی هزینه بکنند، پس بهتر است برای معرفی استارتاپ خود روی موضوعاتی که مخاطبان علاقمندند و برای آنها منفعت دارد تمرکز کنید. جلسه‌ی معرفی استارتاپ خود را، چه یک جلسه‌ی غیررسمی و مهمانی خانوادگی باشد و چه یک جلسه‌ی کاری جدّی، به عنوان یک فرصت باارزش تلقی کنید و برای اهدافی که قصد دست‌یابی به آن‌را دارید برنامه‌ریزی کنید.

از آنجا که مخاطب‌تان دوستان و بستگانتان است و هدف شما جلب نظر آن‌هاست، احتمالاً با توجه به شناخت قبلی باید بدانید که برای هر یک از آنها چه چیزی جذابیت دارد. اگر می‌دانید مخاطب شما به مستقل بودن در کار و سبک زندگی خود علاقه دارد، بر روی این بُعد تأکید کنید. مثلاً به او اطمینان بدهید سرمایه‌گذاری او در استارتاپ شما، پای شما را به زندگی کاری یا شخصی‌اش باز نمی‌کند. اگر برای مخاطب شما بحث مالی و سود مرکزیت دارد، پیشنهاد خود را حول منفعت احتمالی که بعد از سرمایه‌گذاری در استارتاپ شما نصیبش می‌شود طراحی کنید. اگر می‌دانید طرف شما علاقه‌ی زیادی به شناخته‌شدن و یا تجلیل از استعدادهایش دارد، بگویید فرصتی که از طریق شراکت در این استارتاپ نصیبشان شده چگونه این استعدادها و مهارت‌ها را در معرض دید همه قرارخواهدداد. به یاد داشته باشید، ایجاد ارزش برای مشتری اولین اصل فروش است!

نکته‌ی مهم بعدی در بحث فروش، "تلاش مستمر برای بستن یک قرارداد" است. یکی از تکنیک‌هایی که در راه قانع کردن مشتری به شما کمک می‌کند این است که او را در جایگاه یک تائیدکننده قرار بدهید. بدین معنی که با توضیحات مناسب مدام تائید او را بگیرید. سپس با خواسته‌های کوچک شروع کنید؛ چیزهایی که "بله" گفتن به آن‌ها برای مخاطب شما آسان باشد. مثلاً اینکه "برای پیشبرد کارها ماهی یکی دو ساعت وقت دارید تا روند پیشرفت را بشنوید؟" پاسخ این سوال به احتمال بسیار یک بله‌ی آسان است. "اگر سرتان شلوغ بود حتی می‌توان جلسه کاری را تلفنی و کوتاه انجام بدهیم." برای مخاطب گرفتار شما چه پیشنهادی بهتر از این؟ خلاصه بعد از چند سوال "بله"دار، خواسته‌ی اصلی خود را مطرح کنید. اگر هدف اصلی جذب سرمایه‌ است یا قصد شما فروش کالاست، اکنون بعد از چند پاسخ مثبت مطرح کنید. روانشناسی انسان به نحوی است که بعد از موافقت مداوم در یک موضوع، "نه" گفتن ناگهانی دشوار می‌شود.

علاوه بر این دو نکته‌ی کلیدی، پیش از معرفی‌ استارتاپ خود به دوستان و خانواده این نکات را مد نظر قرار دهید:

۱. در انتخاب زمان و مکان جلسه‌ی معرفی استارتاپ خود دقت کنید.

زمان و مکانی را انتخاب کنید که احتمال موافقت مخاطب‌تان را افزایش دهد. برای مثال، هنگام خوردن شام در یک مهمانی، یا جلسه‌ی کاری در یک روز تعطیل شاید انتخاب‌های خوبی نباشند! در عوض بگویید ایده‌ای در ذهن دارید که مدت‌هاست مشغول بررسی و سبک سنگین کردن آن بوده‌اید و اکنون می‌خواهید نظر آنها را بدانید. چه موقع برای گپ زدن مناسب است؟

۲. غیرمستقیم آنها را به کارآفرینی ترغیب کنید.

فرض کنیم دوست یا فامیلی که اکنون مخاطب شماست از کارش راضی نیست و قبلاً درباره‌ی اینکه می‌خواهد رئیس خودش باشد صحبت کرده‌اید. بد نیست مکالمه را با پرسیدن اینکه آیا هنوز رئیسش همان‌قدر غیرمنطقی است، و آیا هم‌چنان به موقعیت‌های جدید کاری فکر می‌کند یا نه پیش ببرید. می‌توانید بپرسید آیا تمایل دارد که در شغل بعدیش استقلال بیشتری داشته‌باشد؟ همه‌ی این سؤال‌ها به احتمال زیاد یک جواب ساده‌ی "بله" دارند. وقتی مکالمه‌ی راحتی پر از "بله‌ها" جاری شد سؤال بزرگ خود را آماده کنید.

۳. مختصر و مفید خواسته‌‌ی خود را مطرح کنید.

 ایده‌ی خود را ساده و در چند جمله‌ی کوتاه بیان کنید. از بحث‌های فنی و از جزئیات تکنیکی چشم‌پوشی کنید و خیلی واضخ و روشن توضیح دهید که کسب و کار شما قرار است کدام مشکل از کدام آدم‌ها را برطرف کند.

۴. منافع و مزایای همکاری را برجسته کنید.

 در ادامه به این بپردازید که همکاری احتمالی چه منافعی برای طرف صحبت شما در پی خواهدداشت. اینجاست که دانستن انگیزه‌های مخاطب شما اهمیت پیدا می‌کند. به جزئیات بپردازید. درباره منافع آتی به هیچ‌وجه کلی‌گویی نکنید، چون برعکس مسایل فنی، در زمان صحبت از منافع، خلاصه‌گویی ممکن است فرار از اصل مطلب به نظر بیاید و یا ناآمادگی شما در کاری که قرار است انجام دهید را به نظر برساند و در هر دو حالت اعتبار شما را کم می‌کند.

مرتبط: ۶ سوالی که همه سرمایه‌گذاران به‌دنبال پاسخ آن هستند

۵. موقعیت فعلی آنها را با موقعیتی که در کنار شما خواهند داشت مقایسه کنید.

از بحث منافع مالی که عبور کردید، به مقایسه مزایای کارآفرینی، همکاری و شراکت در استارتاپ‌تان و تفاوت‌هایی که از همه لحاظ برای او ایجاد می‌شود بپردازید؛ مثلاً تفاوت در جایگاه اجتماعی به عنوان یک کارآفرین، یک شریک تجاری در استارتاپ یا به‌عنوان یک سرمایه‌گذار.

۶. روی نقاط مشترکتان تاکید کنید.

مردم معمولاً در ریسک کردن در کنار کسانی که شبیه خودشان هستند احساس راحتی بیشتری می‌کنند و خب این نکته‌ی بسیار مهمی است، چرا که کارآفرینی همان‌قدر که برای شما شیرین است ممکن است برای کسی که قرار است پول یا وقتش را هزینه کند پرخطر به‌نظر برسد.

۷. آنها را فعالانه درگیر ایده استارتاپ خود کنید.

حتی اگر در حال بررسی پذیرش یا رد پیشنهاد شما هستند، این موضوع را مطرح کنید که بعد از پیوستن آن‌ها به استارتاپ شما با توجه به تخصص‌شان چند کار کوچک مربوط به شرکت را برای شما انجام دهند. آن چند کار را به‌صورت موردی بیان کنید و آنها را تبدیل به فعالیتی کنید که آنها بطور تضمینی از عهده انجامش برخواهند آمد و نسبت به آن احساس خوب خواهند داشت. ارائه‌های شفاهی فروش وقتی مخاطب شما فعالانه، نه منفعلانه، درگیر آن می‌شود بسیار بهتر عمل خواهند کرد.

۸. از تمایل افراد به هم‌نوایی بهره ببرید.

ما معمولاً به هم‌نوا شدن در کارهایی که افراد مورد اعتمادمان در آن‌ها شرکت کرده‌اند تمایل داریم. اگر دوست مشترک یا عضو دیگری از فامیل به استارتاپ شما پیوسته‌، این موضوع را در جلسه‌ی معرفی استارتاپ خود مطرح کنید تا به مخاطب یا مخاطبان شما در آن جلسه یک حس اعتماد دست بدهد و احتمال هم‌نوایی آن‌ها با آن شریک دیگر بر پاسخ مثبتشان به شما تاثیر بگذارد.

۹. گزینه‌ای برای همکاری‌های دیگر باقی بگذارید.

حتی اگر به هر دلیل مخاطبان شما پیشنهاد همکاری یا سرمایه‌گذاری را نپذیرفتند، ببینید که آیا راهی برای همکاری پاره‌وقت یا سرمایه‌گذاری به اشکال دیگر امکان‌پذیر هست یا خیر. مثلاً در نقش مشاور با شما همکاری را شروع کنند تا در درازمدت راضی به پیوستن به استارتاپ شما شوند. در این حالت وقتی زمان درست برای درخواست همکاری تمام وقت از آنها برسد قانع کردن آنها آسان‌تر خواهد بود. به این گزینه‌ها پیش از حضور در جلسه بیندیشید و آنها را آماده داشته‌باشید. ارائه‌ی این پیشنهاد از پیش فکر شده تمرکز و تعهد شما به ایده‌ و استارتاپ‌تان را نشان خواهدداد و یک امتیاز مثبت برای شما به حساب خواهدآمد.

منبع: Inc.‎ | ترجمه و تکمیل: روزآفرین

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۲ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative