دوشنبه, ۰۳ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - April 23, 2018

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/roozafar/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

بخش‌های مختلف یک طرح کسب و کار - (۱) خلاصه اجرایی

نسخه PDFنسخه PDF
راهنمای نوشتن یک طرح کسب و کار - (1) خلاصه اجرایی

اگرچه امروز در مباحث مربوط به کسب و کارهای نوپا، تاکید بیشتری بر تهیه‌ی "مدل کسب و کار" (Business Model) می‌شود، اما هم‌چنان تهیه یک "طرح کسب و کار" (Business Plan) هم از لحاظ حفظ یکپارچگی و نظم در اجرا و هم برای ارائه به بانک‌ها و سرمایه‌گذاران، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از امروز و در چند مطلب پیوسته و کوتاه، بخش‌های مختلف یک طرح کسب و کار برای شما مخاطبان عزیز روزآفرین ارائه می‌گردد. 

خلاصه اجرایی

خلاصه‌ی اجرایی معمولاً مهم‌ترین بخش یک طرح جامع کسب و کار تلقی می‌شود. این فسمت به‌طور خلاصه به خواننده‌ی طرح شما می‌گوید که شرکت شما در حال حاضر در کجا و چه شرایطی قرار دارد، می‌خواهید آن‌را به کجا برسانید، و چرا به عقیده‌ی شما ایده‌ی کسب و کارتان در آینده موفق خواهد بود. اگر به دنبال جذب سرمایه‌ هستید، خلاصه‌ی اجرایی اولین فرصت شما برای ربودن توجه سرمایه‌گذار احتمالی است.

خلاصه‌ی اجرایی باید نقاط قوت کلیات برنامه‌ی شما را پررنگ کند. در نتیجه باید آخرین بخشی باشد که آن‌را می‌نویسید. با این وجود معمولاً در ابتدای طرح جامع کسب و کار شما قرار می‌گیرد.

 

چه چیزهایی در خلاصه اجرایی بگنجانیم

در ادامه به چند نکتۀ کلیدی که باید در خلاصه اجرایی گنجانده شوند بر اساس مقطع کسب و کار اشاره می‌کنیم:

- اگر کسب و کاری تثبیت شده دارید؛

اگر کسب و کار شما به ثبات رسیده‌است، مطمئن شوید که اطلاعات زیر حتماً در طرح کسب و کار شما ذکر شوند:

۱. بیانیه ماموریت (Mission Statement): این بخش توضیح می‌دهد که کسب و کار شما درباره‌ی چیست. طول این قسمت بین چند جمله تا یک پاراگراف خواهد بود.

۲. اطلاعات شرکت: شامل بیانیه‌ی کوتاهی است که زمان شروع کسب و کار، نام مؤسسین و نقش‌هایشان، تعداد کارمندان و محل کسب و کار شما را پوشش می‌دهد.

۳. نکات برجسته‌ی توسعه: شامل نمونه‌هایی از رشد شرکت از قبیل نکات جالب مالی یا مربوط به بازار است (برای مثال شرکت الف حاشیه سود و سهم بازارش را از زمان تأسیس هر سال به طور مستمر افزایش داده‌است). گراف‌ها و جدول‌ها می‌توانند در این بخش مفید باشند.

۴. محصول/خدمات شما: بطور مختصر محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید را وصف کنید.

۵. اطلاعات مالی: اگر به دنبال جذب سرمایه هستید این قسمت باید شامل هر نوع اطلاعات درباره‌ی بانک و سرمایه‌گذاران فعلی شما باشد.

۶. برنامه‌های آینده را خلاصه کنید: توضیح دهید که می‌خواهید کسب و کار خود را در آینده به چه سمت و سویی ببرید.

به استثنای بیانیه‌ی ماموریت، همه‌ی اطلاعات موجود در خلاصه‌ی اجرایی باید به شکلی مختصر و مفید و در یک صفحه پوشش داده‌شوند. خلاصه‌ی اجرایی اولین قسمت طرح کسب و کار شماست که افراد زیادی آن‌ را خواهند ‌دید، پس هر قسمت باید لحاظ شود.
 

 

- اگر استارتاپ یا کسب و کاری نوپا هستید

اگر به تازگی در حال راه‌انداختن کسب و کاری جدید هستید، اطلاعات کسب و کار شما به اندازه‎ی یک شرکت جاافتاده نخواهد بود. به جای آن، بر روی تجربه و پیشینه‌ی خود به‌علاوه‌ی تصمیماتی که شما را به سمت شروع این شرکت به‌خصوص سوق داده است تمرکز کنید.

نشان دهید که تحلیل بازار را انجام داده‌اید. اطلاعاتی درباره‌ی نیاز یا شکافی در بازار مخاطب خود و اینکه چطور راه‌حل‌های خاص شما می‌توانند آن شکاف را پر کنند بگنجانید. خواننده را قانع کنید که می‌توانید در بازار مخاطب خود موفق شوید، و سپس به برنامه‌های آینده بپردازید.

به یاد داشته باشید که خلاصه اجرایی آخرین چیزی است که خواهید نوشت ولی محل قرار دادن آن در ابتدای طرح کسب و کارتان است.

اولین قسمت یک طرح کسب و کار که باید به آن بپردازید، قسمت توصیف شرکت است که در مطلب آتی به آن پرداخته می‌شود.

 

منبع  |  ترجمه: روزآفرین

 

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۴ votes)

دیدگاه‌ها

طرح کسب و کار دقیقا چرا باید تهیه شود؟
ضمانت اجرایی آن چگونه باید باشد؟
ممنون از مقاله ارزشمند روزآفرین

مجتبی عزیز،

ضرورت نوشتن طرح کسب و کار از چند بُعد قابل بررسی است:

۱. به کار شما نظم می‌دهد.

۲. با نوشتن تک تک بخش‌های طرح کسب و کار خود بر اهداف، توانایی‌ها، مشکلات و مصایب ورود به بازار، نوع و سلیقه مشتریان، رقبای موجود، پیش‌نیازهای راه‌اندازی و ادامه‌ی کسب و کار مسلط و واقف می‌شوید.

۳. در بخش برآوردهای مالی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک طرح کسب و کار است دید واقعی‌تری به بازار، انتظارات خود و توانایی شرکت پیدا می‌کنید. این باعث می‌شود اهداف شرکت را واقعی‌تر تعیین کنید. تخمینی از هزینه‌هایی که باید در ابتدا انجام دهید، تشخیص اینکه کدام هزینه‌ها ضروری‌ترند و مشخص کردن بودجه‌های بازاریابی و ... همه می‌تواند بینشی واضح و شفاف به شما ارائه دهد.

۴. اگر قصد جذب سرمایه (به هر طریق، از بانک‌ها گرفته تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری و اشخاص) دارید شک نکنید مهم‌ترین فاکتور برای آن‌ها برآوردهای مالی شما از کسب و کارتان و در درجه بعد نحوه‌ی ارائه آن‌ها و اعتماد به نفسی که در شما می‌بینند است. این دو با یک طرح کسب و کار خوب حاصل می‌شوند.

لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر تعداد مخالفان طرح کسب و کار که معتقدند تهیه "مدل کسب و کار" امر ضروری‌تری است در حال افزایش است. در اینکه کسب و کار شما حتماً باید دارای یک مدل کسب درآمد واضح، قابل اعتماد و اعتبار، مقیاس پذیر و تکرارپذیر باشد شکی نیست، و اینکه طرح‌های کسب و کاری ۱۵۰-۱۰۰ صفحه‌ای را معمولاً کسی نمیخواند را هم نمی‌توان رد کرد. به همین دلیل است که در طرح‌های کسب و کار جدید با استفاده از گراف‌ها، نمودارها، جداول و با روش‌های خلاقانه‌ی پوشش موارد و اطلاعات لازم تهیه می‌شوند. 

هم‌چنین، بسیاری از مطالبی که در روش‌های مختلف تهیه مدل کسب و کار (از جمله روش آقای آلکساندر آستروالدر در کتاب "خلق مدل کسب و کار") ارائه شده به نوعی در تهیه طرح کسب و کار نیز قرار دارد و آن‌قدرها هم سریع‌تر نوشته و اماده نمی‌شوند! به هر حال داشتن یک طرح کسب و کار مختصر و مفید بدون حواشی بی‌مورد، مثل یک نقشه‌راه به شما کمک خواهد کرد.

ضمانت اجرای طرح کسب و کار فعالیت و تعهد صاحبان کسب و کار است. اگر محصولات بر اساس نیاز واقعی مشتری، برآوردها به نسبت دقیق، استراتژی‌های بازاریابی بر اساس شناخت واقعی بازار و انتخاب گروه کاری بر اساس نیازها و شایستگی‌ شکل گرفته باشند، دست‌یابی به اهداف دور از انتظار نخواهد بود.

هر چند وقتی وارد بحث استارتاپ‌ها می‌شویم باید دقت داشته باشیم که منابع و امکانات در مقیاس کسب و کارهای نوپا قابل مقایسه با شرکت‌های کوچک نیست، ریسک بالا و عدم اطمینان نیز شاخصه‌های دیگر استارتاپ‌ها هستند. به همین دلیل است که در کنار استفاده خلاقانه از روش‌های درست و علمی، کنترل فرآیندها و بازخورد گرفتن‌های زود به زود و تغییر روش‌ها ابزار کمک دهنده به صاحبان کسب و کارهای نوپاست.

 

من دنبال کارآفرینی ام. هنوز هم قدم اول هستم یعنی هیچکاری نکردم ولی مطمءنم موفق میشم در آینده ای نزدیک

بسیار عالی

با سلام واحترام سپاس بابت مطالب مفیدتون
من ارشد علوم تربیتی دارم وتا بحال در حوزه های مختلفی از جمله مشاوره وتدریس ومددکاری وحتی بیمه وامور دفتری مشغول بودم اما ایدال من این است که کسب کار کاملا مستقل داشته باشم ومدتی است که به دنبال تحقیق وبررسی مشاغل وایده های کار افرینانه هستم میتوانم از شما درخواست کنم که مراباایده جالب درحوزه (خوراک وغذا) جز رستوران ومرکز تولید راهنمایی نمایید ویا ایده نو در زمینه ارائه یک نوع از خدمات اجتماعئ که بتواند نیاز جامعه را پوشش دهد؛بسیار ممنون میشوم که ایدههای جالبتان را به ایمیلم ارسال کنید خود م هم در حال بررسی برخی طرح ها هستم اما چون میخوام یک ایده را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنم نیاز به مشورت صاحب نظرانی چون شما دارم بسیار متشکرم

سلام ممنون ازاطلاعاتتون.بنده ده سال ارایشگاه دارم کارم خوبه مشتریام راضی هستن ولی پیشرفت مالی نداشتم .میشه راهنماییم کنید.

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative