جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

بخش‌های مختلف یک طرح کسب و کار - (۸) برآوردهای مالی

نسخه PDFنسخه PDF
راهنمای نوشتن یک طرح کسب و کار - (8) برآوردهای مالی

بعد از تحلیل بازار و مشخص نمودن اهدافی روشن باید برآوردهای مالی طرح کسب و کار خود را طراحی کنید. در طرح کسب و کار شما، این بخش بعد از قسمت مربوط به درخواست سرمایه قرار می‌گیرد. در این بخش است که می‌توانید منابع را به‌طور اثربخش تخصیص دهید. آن‌چه در ادامه می‌آید لیستی از صورت‌های مهم مالی است که باید در بسته‌ی طرح کسب و کار خود بگنجانید.

داده‌های مالی گذشته

اگر کسب و کاری جا افتاده دارید، از شما خواسته می‌شود داده‌های عملکرد گذشته‌ی شرکتتان را فراهم کنید. بیشتر بستانکاران داده‌های سه تا پنج سال پیش، بسته به مدت زمانی که مشغول به کار بوده‌اید، را می‌خواهند.

داده‌های مالی گذشته که باید ارائه کنید شامل صورت درآمد شرکت، ترازنامه‌ها و صورت گردش وجوه نقد (معمولاً تا سه یا پنج سال) می‌شوند. اغلب بستانکاران، بدون توجه به سطح کسب و کار شما، به دانستن اینکه آیا وثیقه‌ای دارید که بتواند برای تضمین وام استفاده شود نیز علاقمندند.

داده‌های مالی آینده

از همه‌ی کسب و کارها، چه کسب و کارهای نوپا و چه کسب و کارهای در حال رشد، توقع می‌رود داده‌های مالی مربوط به آینده را در طرح کسب و کار خود ارائه کنند. بیشتر اوقات بستانکاران می‌خواهند ببینند که شما چه توقعی از شرکت و کسب و کار خود دارید و چه میزان توانایی برای آن متصور هستید. مدارک هر سال باید شامل صورت درآمد پیش‌بینی شده، ترازنامه،صورت وجود نقد در گردش و بودجه‌های هزینه‌‌های سرمایه‌ای باشد. برای سال اول باید برآوردهای ماهیانه یا فصلی فراهم کنید و سپس می‌توانید آن‌را به سمت برآوردهای فصلی و/یا سالانه برای دو تا پنج سال گسترش دهید.

مطمئن شوید که برآوردهایتان با درخواست بودجه تطابق داشته باشد: بستانکاران به‌دنبال تناقضند! خیلی بهتر است اگر شما اشتباهات را قبل از اینکه به چشم آنها بیایند ببینید. اگر در برآوردها فرض و گمان گذاشته‌اید، حتماً پیش‌فرض‌هایتان را خلاصه کنید. با این‌کار حدس زدن برعهده‌ی خواننده گذاشته نمی‌شود.

در آخر، تحلیلی کوتاه از اطلاعات مالی خود ارائه دهید. آنالیز روند و نسبت (Ratio and Trend Analysis) تمامی صورت‌های مالی کسب و کار خود را (چه مربوط به گذشته چه آینده) در طرح کسب و کار خود بگنجانید. از آنجا که عکس‌ها از الفاظ گویاترند، می‌توانید به آنالیز روند کسب و کارتان گراف نیز اضافه کنید؛ به خصوص اگر روندها مثبت‌اند!

طرح کسب و کار شما تقریباً کامل است، تنها باید به طرح خود بخشی با عنوان پیوست یا ضمائم اضافه کنید. این ضمیمه‌ها می‌تواند شامل مواردی از قبیل تاریخچه‌ی اعتباری شما، سوابق، معرفی‌نامه‌ها و توصیه‌نامه‌ها و هر نوع اطلاعات اضافی که وام‌دهنده ممکن است بخواهد باشد. اطلاعات کامل‌تر را در این بخش مطالعه کنید.

 

منبع  |  ترجمه: روزآفرین

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative