جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

روزآفرین، روزنامه‌ای برای کارآفرینی!

نسخه PDFنسخه PDF
"آیا کارآفرینی پدیده‌ای ذاتی است یا مهارتی اکتسابی‌؟ کارآفرین‌ها زاده می‌شوند یا در طول زمان ساخته می‌شوند؟"

پرسشی مهم و تکراری که هنوز و همچنان سوژه تحقیقی بسیاری از مراکز علمی و پژوهشی دنیاست. اگر چه برخی هم‌چنان معتقدند کارآفرینی یادگرفتنی نیست و کارآفرینانی مثل هنری فورد، استیو جابز، مارک زوکربرگ و صدها و هزاران نمونه دیگر، همگی با ژنی متفاوت زاده شده‌اند، عدّه‌ی زیادی بر این باورند که کارآفرینی یک نگرش، رفتار و مهارتی اکتسابی‌ست که به مرور زمان قابلیّت رشد، پرورش و پیشرفت دارد.

نتایج تحقیقات متعدّد دانشگاهی و نیز تجربیّات کارآفرینان مویّد این نکته است که "آموزش بر پیشرفت مهارت‌های کارآفرینانه تاثیرگذار است". این واقعیّت، خط بطلانی‌ست بر تمامی گزاره‌های دلسردکننده که گهگاه صاحبان بسیاری از ایده‌های نو را از ادامه پیگیری آن بازمی‌دارد. بله، آموزش تاثیرگذار است!

 


[کارآفرین‌ها زاده می‌شوند یا در طول زمان ساخته می‌شوند؟]

 

بر همین اساس، و با توجه به نقش تعیین‌کننده کارآفرینان در رشد و توسعه اقتصادی کشورها، سالهاست دروس و رشته‌های دانشگاهی و دوره‌های آموزشی فراوانی حول محور کارآفرینی طرّاحی و تدریس می‌شوند. روندی که در سال‌های اخیر شدّت بیشتری یافته است. دانشگاه‌ها و موسّسات علمی روز به روز و بیش از پیش بر تنوّع مطالب و سرفصل‌های این رشته می‌افزایند، برنامه‌های تلویزیونی و مستندهای آموزشی متعدّدی با حضور کارآفرینان موفّق و نام‌آشنا تولید می‌شوند و قفسات کتابفروشی‌ها، مدام کتاب‌هایی با عناوین متنوّع‌  را در این حوزه تجربه می‌کنند.

 


 

Source: http://www.alleywatch.com/2014/05/the-number-of-college-entrepreneurship.‎‎.‎.‎

[آمار تعداد کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که در سالهای مختلف دروس کارآفرینی ارائه کرده‌اند (در آمریکا)]

 

همراه با موج جهانی گرایش به کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا، جوانان ایرانی نیز در چند سال اخیر روند رو به رشد و امیدوارکننده‌ای را نشان داده‌اند. با همه سختی‌ها و چالش‌های دسترسی به امکانات و زیرساخت‌های استاندارد و مطلوب و روابط محدود شده اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، موج کارآفرینی در ایران هر روز قوّی‌تر از قبل به جلو میرود و رسیدن روزهای بهتری را نوید می‌دهد.

 در این بین، یکی از عوامل کلیدی که می‌تواند به رشد و پیشرفت کارآفرینان، به خصوص قشر جوان، کمک کند دسترسی به منابع و محتوای آموزشی نو و به‌روز است. با وجود منابع بیشمار آموزشی (که غالباً به زبان انگلیسی هستند)، فضای اینترنتی فارسی کمبود مطالب کاربردی در زمینه کارآفرینی و کسب و کارهای نوپا را حس می‌کند.

به همین دلیل، و با توجه به این نیاز، روزآفرین، با هدف ارتقاء کیفیّت و کمّیّت محتوای فارسی در حوزه‌های کارآفرینی، کسب و کارهای نوپا و مدیریت پا به این عرصه پهناور می‌گذارد.

ما در روزآفرین عمیقاً بر این باوریم که هر ایده‌ی نو و خلاقانه‌ای، می‌تواند و "باید" جدّی گرفته شود. هر ایده‌‌ی نویی "ارزش بررسی و پیگیری" دارد؛ چه بسیار ایده‌های کوچک که نتایج و تغییرات بزرگ به همراه داشتند. گروه روزآفرین، در کنار ارائه مطالب آموزشی و خبری در حوزه کارآفرینی، مهم‌ترین هدف خود را مهیّا نمودن فضایی مثبت و امیدبخش برای حمایت و همراهی با تمامی کسانی که شجاعت و پشتکار پیگیری ایده‌های خود را دارند تعریف کرده‌ است و برای رسیدن به این هدف می‌کوشد. مصمّم هستیم و تلاش می‌کنیم تا روزآفرین نه تنها یک روزنامه اینترنتی اثربخش، که محلّی برای حمایت و تشویق کارآفرینان جوان باشد.

در این راه، بدون شک حضور و همراهی شما باارزش‌ترین اتّفاق ممکن خواهد بود و نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما  نقش مهمّی در بهبود کیفیت مطالبی که ارائه می‌شوند خواهد داشت.

برای ما بنویسید؛ چقدر به کارآفرینی علاقمندید؟ چقدر با مفاهیم مرتبط با کارآفرینی آشنایید؟ از تجربیات خود، شکست‌ها و موفقیت‌ها و هر آنچه به ادامه این بحث کمک خواهد کرد.

 

پیام انصاری

payam.ansari@roozafarin.com

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۱ vote)

دیدگاه‌ها

کارآفرینی در عرصه فضای مجازی بسیار جای کار دارد

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative