جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

مصاحبه با اسدالله خلیلی بنیان‌گذار استارتاپ‌ کارایران

نسخه PDFنسخه PDF
مصاحبه با اسدالله خلیلی بنیان‌گذار استارتاپ‌ کارایران (تایپایران و ترجمه ایران)

گرایش به کسب و کارهایی که امکان جمع‌سپاری را برای مشتریان و بهره‌جویان خدمات فراهم ‌می‌کنند در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. در ایران نیز تعداد کسب و کارهای این حوزه در حال افزایش است. تایپایران یک نمونه‌ی موفق در ارائه‌ی سرویس جمع‌سپاری برای خدمات مربوط به تایپ کامپیوتری در بین کسب و کارهای نوپای اینترنتی ایرانی‌ست. این وبسایت با شعار "اولین مرکز تخصصی تایپ و نخستین جامعه مجازی تایپیست‌های ایران" در سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز نمود و از مهرماه ۱۳۹۲ با ارائه‌ی نسخه دوم شروع به رشد کرد و تا لحظه‌ی تهیه‌ی این مطلب، رقمی بیش از ۴۲۰ میلیون ریال برای تایپ بیش از ۱۵۷ هزار صفحه در قالب ۱۳۸۸۷ پروژه تولید کرده است. بیش از ۵ هزار نفر تایپیست در پروژه‌های مذکور فعالیت کرده‌اند. اما این همه‌ی کسب و کار بنیان‌گذار تایپایران نیست! او مشابه همین سرویس را در ترجمه‌ایران برای علاقمندان به ترجمه‌ی متون راه‌اندازی کرده‌است. ۲۴۴ نفر در ترجمه‌ی بیش از ۱۶۵۰ صفحه مطلب فعالیت داشته‌اند و تا الان حدود ۴۳ میلیون ریال از ترجمه‌ی بیش از ۲۴۰ پروژه برای مترجمان آن‌ها حاصل شده است. این دو وبسایت موفق و آینده‌دار، بخش‌هایی از استارتاپ کارایران است که توسط یک جوان خلاق شیرازی در شهر بندرعباس راه‌اندازی شده‌است. استارتاپی که هم‌چنان در حال رشد و توسعه است. اسدالله خلیلی بنیان‌گذار استارتاپ کارایران در مصاحبه با روزآفرین از شکست‌ها، تجارب، اهداف و امیدهایش می‌گوید:

 

روزآفرین: لطفاً خودتان را برای خوانندگان روزآفرین معرفی کنید.

اسدالله خلیلی هستم؛ متولد ۱۳۶۵ و دارای مدرک کارشناسی زمین‌شناسی.

از نوجوانی به کامپیوتر علاقه‌ی زیادی داشتم و مدام در فکر داشتن یک کامپیوتر خانگی بودم. دوست داشتم دنیای فن‌آوری را ببینم. یادم می‌آید همیشه برنامه‌ها و اخبار مربوط به اختراعات دنیای فن‌آوری را دنبال می‌کردم. بعد از کنکور و با توجه به این‌که دارای دیپلم تجربی بودم در رشته‌ی زمین‌شناسی در دانشگاه پذیرفته شدم. حتی در همان دورانی که در رشته‌ی زمین‌شناسی تحصیل می‌کردم از یادگیری مباحث مختلف مربوط به کامپیوتر و فن‌آوری اطلاعات غافل نبودم و هر روز با نرم افزارهای مختلف و شاخه‌های مختلف آشنا می‌شدم. از آن زمان بود که به بحث طراحی و ساخت وبسایت وارد شدم. در آن زمان و با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای موجود، چندین وبسایت برای جاهای مختلف ساختم.

پس از فارغ‌التحصیلی ابتدا به دنبال کارهای دولتی رفتم و مدتی در شرکت‌های مهندسی مشاوره‌ی مربوط به رشته‌ی زمین‌شناسی فعالیت کردم. چندی بعد تصمیم گرفتم تا کارهای جانبی را بیش از گذشته گسترش دهم و به‌دنبال علایقی بروم که همیشه در افکارم وجود داشتند.

 


   اسدالله خلیلی بنیان‌گذار استارتاپ کارایران

 

روزآفرین: کمی درباره استارتاپ کارایران صحبت کنید؛ از نحوه شکل گیری ایده‌ی اولیه، مراحل توسعه و اجرای نهایی.

اولین ایده‌ی کسب و کار اینترنتی را در سال دوم دانشگاه و با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی کوچک اجرا کردم که حدوداً بعد از چند ماه شکست خورد. بعد از آن تصمیم گرفتم سایتی برای جذب سفارش ترجمه در اینترنت طراحی کنم. از طرفی تعدادی مترجم غیرحضوری را هم جذب کردم. این وبسایت بعد از چند ماه و این‌بار با تلاش بیشتر به سطح بهتری رسید ولی با توجه به مشکلات خاص خودش این پروژه نیز به شکست انجامید. تمام این شکست‌ها برای من تجربه‌ای بود که از آنها درس‌های زیادی گرفتم. بعد از آن بود که با نگاه بهتری به کسب و کارهای اینترنتی پرداختم تا اینکه ایده‌ی سایت تایپایران با هدف ایجاد شبکه‌ای آزاد (Freelancer) و تخصصی شکل گرفت. "تایپایران" در نسخه‌ی ابتدایی امکانات بسیار کمی داشت با ظاهری ساده و آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت رشد نکرد. به مدت یکسال شروع به ارزیابی بازارهدف و نیازها و الزامات کردم. به طور جدی بر روی پروژه‌ی کسب و کار خود تلاش کردم تا اینکه با کمک همکارانم، از جمله آقای هاشمی، نسخه‌ی بعدی وبسایت را با امکاناتی بسیار بهتر راه‌اندازی کردیم. این آغاز جهشی بود که منتظرش بودم! درست همان زمان بود که اهداف بزرگ و اصلی را ترسیم کردم. برای مجموعه‌ی کلی کسب و کار نام "کارایران" را انتخاب کردیم. سپس در ۴ بحث اصلی فعالیت آنلاین، یعنی تایپ، ترجمه، برنامه‌نویسی و طراحی‌گرافیک، شروع به گسترش شبکه‌ی "کارایران" کردیم.

در خردادماه امسال بخش ترجمه نیز راه‌اندازی شد و ۲ بخش دیگر برنامه‌نویسی و طراحی‌گرافیک در مراحل پایانی آماده‌سازی هستند.

روزآفرین: روزآفرین: در حال حاضر مدل کسب و کار استارتاپ شما چیست؟

سایت‌های "کارایران" که تاکنون ۲ بخش تایپ و ترجمه آن راه‌اندازی شده است بر مبنای یک شبکه‌ی کاری آزاد و تخصصی شکل گرفته است. بدین صورت که در هر بخش ۲ نوع کاربری به صورت کارفرما و مجری وجود دارد. پس از ثبت پروژه توسط کارفرما، که به صورت رایگان انجام می‌شود، پروژه به صورت اتوماتیک در اختیار مجریان قرار می‌گیرد تا هر کس توان انجام آن را داشت پیشنهاد خود را ارسال کند. سایر پیشنهادهای مجریان باز به صورت اتوماتیک در اختیار کارفرما قرار گرفته و بعد از بررسی یک پیشنهاد توسط کارفرما تایید می‌شود. یکی از بزرگترین مزیت‌های تایپایران بحث زمان است. ما وبسایت را به نحوی زنده و پویا طراحی کرده‌ایم که این روند در برخی از پروژه‌ها حتی در کمتر از ۵ دقیقه انجام می‌پذیرد! به طوری‌که پس از ثبت پروژه در عرض چند ثانیه تعداد زیادی پیشنهاد توسط مجریان برای پروژه مربوطه ارسال و ثبت می‌شود. آنلاین بودن نمایش پروژه‌ها، پیشنهادها و ...، این روند را بسیار سرعت بخشیده است. در بحث امن کردن روند پروژه نیز ما برای کارفرما امکان تعیین مبلغ ضمانت مجری قرار داده‌ایم که این مبلغ توسط مجری به عنوان ضمانت حسن انجام کار تا زمان پایان یافتن پروژه نزد سایت گروگذاری می‌شود. هم‌چنین برای مجری نیز امکان تعیین مبلغ بیعانه قرار داده‌ایم که این مبلغ را کارفرما، به عنوان بیعانه‌ی شروع پروژه پرداخت می‌کند تا در پایان هنگام دریافت فایل نهایی و مشخص شدن مبلغ کل پروژه باقیمانده‌ی آن را پرداخت کند. در وضعیت "در حال اجرا بودن" پروژه امکانات ارتباطی قوی در سایت قرارداده شده است؛ از جمله امکان گفتگوی زنده (چت)، ارسال پیام متنی با سیستم اطلاع رسانی آنلاین و نیز امکان ارسال اس ام اس به مخاطب.

امکان ایجاد گروه و نیز اشتراک‌گذاری پروژه این فرصت را به مجریان می‌دهد تا بتوانند به صورت تیمی با یکدیگر به اجرای پروژه بپردازند و این از قابلیت‌های خوب تایپایران است.

در تمامی مراحل پروژه امکان دخالت ناظر هنگام بروز مشکلات نیز وجود دارد. البته خوشبختانه آمار سیستم تایپایران نشان‌دهنده‌ی اجرای موفقیت‌آمیز بیش از ۹۳ درصد از پروژه‌های ثبت شده است و تنها کمتر از ۷ درصد از پروژه‌ها در وضعیت بازمانده یا بعد از زمان تعیین شده به پایان رسیده‌اند.

در بحث ایجاد جامعه‌ی مجازی، اقداماتی چون راه‌اندازی وبلاگ و توئیت انجام شده است که بستر ارتباط تایپیست‌های کشور با یکدیگر را فراهم نموده است. امکانات وبلاگ و رزومه کاربران نیز در حال آماده‌سازی است.

 


نمودار قیمت‌ پروژه‌های انجام‌شده در تایپایران از آغاز تا خرداد ۱۳۹۳

 

روزآفرین: چه تفاوتی بین زمانی که کارمند بودید و اکنون که خود صاحب کسب و کار شخصی هستید وجود دارد؟

داشتن یک کسب و کار شخصی مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به آزادی عمل، تعامل بیشتر بین کار و زندگی شخصی، عدم محدویت زمانی و جغرافیایی، قابلیت رشد سریع، امکان پیاده‌کردن ایده‌های شخصی و حضور مستقل در بازار کار را می‌توان نام برد.

روزآفرین: چه تجارب قابل ذکری در این چند سال فعالیت کارآفرینانه کسب کرده‌اید؟

بارزترین آن‌ها این‌که برای رسیدن به هدف، یک ایده‌ی خوب به تنهایی کافی نیست. برای رسیدن به هدف تلاش و پشتکار بسیار مهم است؛ چرا که ایده تا زمانی که به خوبی پیاده نشود فقط یک ایده می‌ماند.

روزآفرین: در مدتی که وبسایت‌های تایپایران و ترجمه‌ایران را اداره میکنید، آیا اشتباهات تعیین‌کننده‌ای هم مرتکب شدید؟ چه تجاربی از آن‌ها به دست آوردید؟

بله، اشتباهاتی در برخی تصمیم‌ها برای گسترش امکانات سایت بوده که وقتی در عمل با آن مواجه شدم به آنها پی بردم. انجام این اشتباهات این نکته را برای من به همراه داشته که برای یک هدف، تصمیم‌های زیادی میتوان گرفت ولی یافتن و اتخاذ بهترین و درست‌ترین تصمیم مهم است.

 


نمایی از بخش امتیازهای تایپیست‌ها در سایت تایپایران

 

روزآفرین: آیا پیش از شروع کسب و کار خود، مطالعات مرتبط با کارآفرینی و مباحث مرتبط با کسب و کار داشتید؟ آیا احساس نیاز به تقویت مهارت خاصی به سراغ شما آمد؟

همان‌طور که گفتم، در پروژه‌های قبلی خود که با شکست مواجه شدند، جز مطالعه تعداد اندکی از وب‌نوشته‌ها، در این زمینه مطالعات زیادی نداشتم. ولی قبل و بعد از راه‌اندازی تایپایران مطالعات زیادی داشتم و همیشه سعی می‌کردم طبق برنامه‌ریزی و با یک اصول صحیح پیش بروم. داشتن یک طرح کسب و کار (Business Plan)، یکی از مهم‌ترین الزامات هر کسب و کاری است. مقالاتی چون "توصیه‌های ۷ کارآفرین موفق" از مت ویلنو و یا "چگونه شکست، این کارآفرینان را میلیونر کرد؟" از جین پورتر و ... بسیار مفید بودند.

البته خوش‌بختانه در حال حاضر وب‌سایت‌های خوبی در این زمینه فعال هستند و مقالات بسیار خوبی را ارائه می دهند که خواندن آنها را قبل از راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین توصیه میکنم.

روزآفرین: در این مدت چه چالش‌ها، موانع و مشکلاتی را تجربه کردید؟ چگونه بر آنها غلبه کردید و حل کدام‌ یک از عهده شما خارج بود؟

موانع و مشکلات همیشه وجود داشته و خواهند داشت؛ از مشکلات مالی گرفته تا مشکلات اجرایی. ولی همیشه راه‌های غلبه بر آنها را خواهیم یافت چرا که وقتی پشت‌کار برای رسیدن به هدفی را داشته باشیم، مسیر هر چقدر هم ناهموار باشد آن را خواهیم پیمود.

وقتی با مشکلی مواجه می‌شدم که نمی‌توانستم آن‌را حل کنم، کمی به خودم استراحت می‌دادم؛ مثلاً یک سفر کوتاه یا یک گردش تفریحی. این باور را داشتم که همیشه راه‌حلی برای غلبه بر مشکل وجود دارد.

بزرگترین چالشی که داشتم این بود که بتوانم فضای کار و زندگی شخصی را از هم جدا کنم. چرا که مجبور بودم اوقات زیادی از زمانی که در کنار خانواده یا دوستان بودم را صرف کار بکنم و این موضوع مرا خیلی اذیت می‌کرد. باید سعی کنیم همیشه یک برنامه‌ی زمانی مشخص برای کار و هم برای روابط شخصی و خانوادگی داشته باشیم.

 


محمد هاشمی (راست) مسئول سابق برنامه‌نویسی و اسدالله خلیلی (چپ) بنیان‌گذار و مدیر استارتاپ کارایران

 

روزآفرین: آیا به نوآوری‌های جدید و توسعه‌ی کسب و کار خود علاقمندید؟ برای به‌دست آوردن ایده‌های جدید چه می‌کنید؟

بله! اعتقادم این است که مهم‌ترین ابزاری که در موفقیت یک کسب و کار تاثیر دارد نوآوری‌ست. وجود نوآوری از بارزترین الزامات شکوفایی به شمار می‌آید. اکنون شاید ده‌ها ایده‌ی جدید برای گسترش سایت دارم که در حال بررسی و پیاده‌سازی آنها هستم چرا که ایده‌های جدید حکم شاخه و برگ‌های یک درخت‌اند که می‌توانند آن را پربارتر کنند.

ایده‌های جدید معمولاً در هنگام کار و با یک روندی به وجود می‌آیند. استفاده از دیدگاه بازدیدکنندگان نیز یکی از بهترین روش‌هاست. همیشه مشکلات و نظرات کاربران سایت را جویا می‌شویم. سعی کردیم با کاربران سایت ارتباط قوی داشته باشیم، چرا که هزاران نگاه به سایت وجود دارد که مشکلات و نقاط ضعف و قوت سایت را می‌بینند و ما با بررسی آنها می‌توانیم راه‌کارهای جدیدی را برای ارتقاء سایت داشته باشیم.

 


نمایی از اپلیکیشن تایپایران که به زودی عرضه می‌شود

 

روزآفرین: برای شناساندن کسب و کار خود به دیگران، از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اید؟

شاید بهترین روشی که نه تنها از نگاه من که از نگاه اکثر صاحبان کسب و کار وجود دارد این است که یک مشتری راضی مشتریان زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. بیش‌ترین تلاش ما استفاده از خود مشتریان برای تبلیغ و شناساندن کسب و کار به دیگران بود.

روزآفرین: ملاک و شاخص‌های اندازه گیری موفقیت کسب و کار خود را در چه مواردی تعریف کرده اید؟

ملاک موفقیت را می‌توان در میزان دست‌یابی به اهداف تعیین شده مشخص کرد. اهدافی که برای کسب و کار خودم تعریف کردم پیش از جنبه‌ی مالی آن، گستردگی خدمات و استفاده‌ی کاربران از آن بوده است. ایجاد شبکه‌ای بزرگ از بازارهای کاری آنلاین در شاخه‌های مختلف از بزرگ‌ترین اهدافی‌ست که من در این راه دارم و رسیدن به این اهداف میزان موفقیت را تعیین می‌کند.

 


نمایی از بخش پروژه‌های در حال ترجمه سایت ترجمه‌ایران

 

روزآفرین: آیا قبل از نهایی‌کردن تصمیمتان برای اجرای ایده‌ی کسب و کار خود، با کسی هم مشورت کردید؟ بازخوردها چگونه بود؟

بله، در زمینه‌ی مباحث تایپ و برون‌سپاری پروژه‌های تایپ، مواردی را با چندین نفر از همکارانی که در این زمینه به صورت دفاتر تایپ و تکثیر فعالیت می‌کردند مطرح کردم که مورد استقبال قرار گرفت. وجود یک سیستم مدیریتی تایپیست‌های غیرحضوری برای پروژه‌های تایپی آنها بسیار مفید بود. طوری که آنها تا پیش از آشنا شدن با تایپایران، برای یافتن یک تایپیست برای پروژه‌های تایپی مجبور بودند با تعداد محدود تایپیست خود یکی یکی تماس می‌گرفتند و می‌پرسیدند که آیا توانایی انجام آن کار را دارند یا خیر؟ این موضوع همیشه امکان پذیر نبود. ولی اکنون کافیست در عرض چند ثانیه با ثبت پروژه‌ی خود پیشنهادهای بسیاری از تایپیست‌هایی آماده به‌کار که توانایی انجام پروژه را دارند در هر ساعت از شبانه‌روز دریافت کنند.

روزآفرین: برخورد خانواده، دوستان صمیمی و همکاران سابق، بعد از شنیدن تصمیم شما مبنی بر استعفا از شغل قبلی و شروع کسب و کار شخصی چه بود؟

خانواده‌ی من سنتی هستند و جدیت زیادی به این موضوع نشان نمی‌دادند و از آن‌ها بازخورد خوبی نداشتم. ولی خوشبختانه همسرم در این مسیر بسیار مشوق من بودند. دوستان صمیمی‌ام از تصمیم به راه‌اندازی کسب و کار شخصی استقبال کردند و همکاران شغل قبلیم زیاد در جریان نبودند.

روزآفرین: خود را در ده سال آینده در چه جایگاه و با چه شرایطی می‌بینید؟ آیا برای کسب و کار خود و همچنین برای خودتان، برنامه میان مدت و بلند مدت مشخص کرده اید؟

سال‌های پیش رو برای من سال‌های مهمی است چرا که اجرایی کردن اهداف اصلی طرح، یعنی ایجاد شبکه‌ای بزرگ از بازارهای تخصصی کار آنلاین، نیازمند یک برنامه‌ی قوی و با دقت است که با یک پشتوانه‌ی قوی از جدیت در اجرا می‌تواند به مراحل بعدی خود برسد.

شاید احساس خوبی که هنگام ایجاد زمینه‌های کارآفرینی برای سایرین دارم از بزرگ‌ترین انگیزه‌های من در این راه است. جایگاه من هر چه باشد نتیجه تلاشی است که انجام داده‌ام و مطمئنم وقتی تلاش باشد حتی اگر به جایگاهی که انتظارش را دارم نرسم غصه‌ی این را نخواهم خورد که می‌توانستم ولی تلاش نکردم.

روزآفرین: سایت را با چه سرمایه ای راه اندازی کردید؟

سرمایه‌ی کسب و کار من شخصی و بسیار کم بود. آن زمان درآمدی را که از طراحی سایت به دست می‌آوردم صرف تکمیل سایت خود می‌کردم.

روزآفرین: در این مدت آیا هیچ‌گاه به سمت جذب سرمایه و توسعه‌ی بیشتر استارتاپ خود رفتید؟ شخصاً کدام نوع سرمایه را ترجیح میدهید؟

خیر، متاسفانه در کشور ما اعتماد به کسب و کارهای اینترنتی خیلی پایین‌تر از آنی است که باید باشد و جذب سرمایه برای یک وب‌سایت بسیار سخت است. البته وقتی تایپایران به عنوان کاندیدای برترین وب‌سایت در جشنواره وب ایران معرفی شد احتمال جذب سرمایه را می‌دادم ولی تاکنون این مورد محقق نشده است.

مطمئناً در صورتی که شرایط کسب سرمایه توسط بانک یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای حمایت کسب و کارهای نوپا با سهولت بیشتری وجود داشته باشد شاهد رشد و توسعه‌ی بسیاری از استارتاپ‌هایی خواهیم بود که باعث افتخار همه‌ی ما ایرانی‌ها هستند و من به شخصه این روند را ترجیح می‌دهم.

روزآفرین: اگر به زمان آغاز فعالیت کارآفرینانه خود بازگردید، چه مهارت‌ها و دانشی را در خود تقویت میکنید؟

مدیریت زمان و دانش برنامه‌نویسی

روزآفرین: با تشکر از شرکت شما در این گفت و گو، به عنوان آخرین سوال، بعد از چند سال تجربه‌ی کار در کسب و کار شخصی خود، اگر بخواهید برای کسانی که تازه در این راه قدم گذاشته‌اند چند پیشنهاد یا نکته‌ای ارائه دهید، چه مواردی را ذکر میکنید؟

در ذهن اکثر ما رسیدن به موفقیت فقط یک راه دارد؛ ولی این گونه نیست! گاهی رسیدن به موفقیت بعد از پیمودن شکست‌ها به‌دست می‌آید. از شکست نترسید و از آن فرار نکنید. واقعیت‌ها را قبول کنید و اگر توانستید عوامل شکست را بشناسید آنگاه موفق خواهید شد.

 برای خود طرحی تهیه کنید که در آن چشم‌انداز، هدف، مسیر و برنامه وجود داشته‌باشد. با چشم‌اندازی مشخص برای ایده‌‌ی خود شروع کنید و با هدفی مشخص مسیرتان را با برنامه پیش ببرید. مطمئن باشید موفق خواهید شد.

با آرزوی سرافرازی و سربلندی

 

اگر شما نیز استارتاپ و کسب و کار نوپایی را راه‌اندازی کرده‌اید و تمایل دارید تجارب خود را با علاقمندان مباحث کارآفرینی و استارتاپ‌ها در میان بگذارید، از طریق صفحه ارتباط با ما، مراتب را به روزآفرین اطلاع دهید.

 

سایر مصاحبه‌های منتشر شده در روزآفرین:

مصاحبه با Rand Fishkin متخصص سئو و بنیان‌گذار وبسایت Moz
مصاحبه با عباس برزگر کارآفرین نمونه‌ صنعت گردشگری در ایران

مصاحبه با پدرام ثامنی، بنیان‌گذار استارتاپ Patexia
مصاحبه با بل کوپر، بنیان‌گذار استارتاپ اِگزیست
مصاحبه با علیرضا مجیدی موسس و مدیر وبسایت یک‌پزشک
مصاحبه با بنیان‌گذاران استارتاپ "مسابقه در شهر"
 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

مصاحبه روان و خوبی بود. آفرین به آقای خلیلی که توانسته به آرزو های خودش برسه. در حوزه جمع سپاری ایده های بسیار جذابی وجود داره ولی متاسفانه تمامی جوان ها و فعالان این حوزه فقط یکی دو مورد موفق مثل دیجی کالا را دیده و همه می خواهند دومی باشند.

دیجی کالا که سایت جمع سپاری نیست! به نظرم ایده تایپایران جالبیه ، خیلی خوبه که با مدیریان سایت ها مصاحبه می کنید. تشکر

امکانش هست اینجا از آقای خلیلی سوال بپرسم؟میخواستم اگر امکانش باشه یه توضیحی بدن که چطوری اون ایده اولشون رو ارزیابی کردند؟یا مثلا اگر الان یه ایده جدید به ذهنشون برشه چطوری تصمیم میگیرند اجراش کنند یا نه؟
باتشکر

سلام، ایده ها رو من خودم با یه طرح فلوچارتی از برخی زوایا بررسیش میکنم،، اگر امکانش باشه با مخاطبین طرح هم نظرسنجی میکنم.
یه نکته رو همیشه به یاد داشته باشید اگر ایده ای رو پیاده کردید به بازخوردهای مخاطبین اهمیت بدید و هر نواقصی یا نادرستی رو قبول کنید و سعی نکنید با اون چیزی که تو ذهن خودتون هست حتما مطابقت داشته باشه، انعطاف بدید به طرحتون

سلام. جناب خلیلی صحبت های شما خیلی جالبه برام بخصوص این قسمت (به بازخوردهای مخاطبین اهمیت بدید)
بخاطر همین در قسمت بازخوردهای سایتتون هیچ نظر منفی رو تایید نمیکنید؟؟؟؟

جناب خلیلی داخل سایت که هیچ جوره اجازه انتقاد رو نمی دید بخاطر همین اینجا حرفم رو می زنم.

در این که سایت شما ایده خیلی خوبی هست شکی نیست و موفقیت اشخاصی مثل شما افتخاری برای همه هست.
ولی با مدیریت ضعیف و بخصوص پشتیبانی ضعیف و گزینشی که در این مدت داشتید کارفرماهای خیلی خوبی رو از خودتون دور کردین و سایتتون بعد از یه اوج در حال حاضر در سکون قرار داره. (بدون توجه به کیفیت کار)
ناشیانه ترین کاری که از یه مدیر میشه سر بزنه همین عدم درج انتقاد ها در قسمت بازخوردها هست.
عدم جواب درست و منطقی در پشتیبانی سایت و به جای جواب معطل کردن کاربر
همچنین نظارت بر پروژه ها یا همون قضاوت کردن. شما بجای قضاوت کردن بین دو کاربر و نقش داور رو بازی کردن بیشتر کاری میکنید که به نفع سایت باشه و نتیجه قضاوت شما نصف نصف در بیاد .
شما بدون اینکه به مشکل و راه حل درست و تذکر و توضیح درست به کاربر بپردازید بیشتر میخواید هر دو کاربر به یه اندازه بهره ببرند.
در این مدت هیچ فعالیتی در خصوص بالا بردن کیفیت کارها و یا ایجاد انگیزه در کاربرا انجام ندادین.
این رو هم بگم که بنده یکی از کاربران فعال سایت هستم و در این چند ساله تا حدودی با روال سایت آشنایی دارم.

برای شما از خداوند منان توفیق روز افزون در کلیه امور را خواستارم.

موفق باشید

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative