جمعه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۶ - September 22, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

مصاحبه با بنیان‌گذاران استارتاپ "مسابقه در شهر"

نسخه PDFنسخه PDF
مصاحبه با معین عرب خزائلی و حمید معتمدی، بنیان‌گذاران استارتاپ "مسابقه در شهر"

یکی از روش‌های نوین و خلاقانه‌ی بازاریابی شرکت‌ها استفاده‌ی داوطلبانه از مشتریان برای حضور در کمپین‌های تبلیغاتی آن‌هاست. روشی که در چند سال گذشته بسیاری از کمپانی‌های معروف دنیا در ساخت ویدئوهای تبلیغاتی تجاری و نیز کمپین‌های کمک‌های مردمی در راستای سیاست‌های مسئولیت اجتماعی خود از آن استفاده کرده‌اند. با افزایش تمایل شرکت‌ها به استفاده از این روش، کسب و کارهایی شکل گرفته‌اند که بستر لازم را برای تولید این نوع تبلیغات و بازاریابی ارائه می‌کنند. به تازگی و در ایران هم دو جوان مازندرانی استارتاپی بر اساس همین ایده راه‌اندازی کرده‌اند. استارتاپ مسابقه در شهر با هدف معرفی شهرها و اماکن دیدنی آن‌ها و نیز شرکت‌ها، سازمان‌ها و خدماتی که ارائه‌می‌کنند، توسط معین عرب‌خزائلی و حمید معتمدی در شهر ساری شروع به فعالیت کرده‌است. کاربران بعد از ثبت‌نام در سایت، طبق دستورالعمل هر مسابقه، باید در زمانی معین به اماکن مشخص شده رفته بعد از یافتن پاسخ سوالی که درباره‌ی آن مکان پرسیده شده در آن‌جا عکسی بگیرند و در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنند. به افرادی که در زمانی کوتاه‌تر به اماکن بیشتری سرزده باشند جایزه تعلق می‌گیرد. هم‌چنین کاربرانی که عکس‌های آن‌ها در شبکه‌های مجازی "لایک" بیشتری دریافت کرده‌باشند نیز جایزه‌ دریافت می‌کنند. "مسابقه در شهر" ایده‌ی جالبی است که فرصت تبلیغ مناسبی برای شرکت‌ها، کارخانجات و حتی شهرداری‌ها، موزه‌ها و دیگر سازمان‌های دولتی و خصوصی در ایران فراهم می‌کند. این دو عزیز با شرکت در مصاحبه با روزآفرین به سوالات ما پاسخ دادند:

 

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

معین عرب خزائلی و حمید معتمدی؛ هر دو فارغ‌التحصیل مهندسی نرم‌افزار در مقطع کارشناسی هستیم. از سال ۱۳۹۰ در شرکتی که به همراه چند تن از دوستان تاسیس کردیم در زمینه‌ی طراحی وبسایت و تولید نرم‌افزار فعالیت می‌کنیم.
ما عاشق خلاقیت، ابتکار، نوآوری و استارتاپیم. به قول معین استارتاپی آفریده شدیم و استارتاپی از دنیا می‌رویم! در طول این مدت سعی شده مطابق با نیازهای مردم و جامعه استارتاپ‌های متنوعی را شکل دهیم و خدا را شکر تا اینجا توانسته‌ایم استارتاپ‌های نسبتاً موفقی را در این بستر یعنی فناوری اطلاعات و دیجیتال راه‌اندازی کنیم.

داستان شکل‌گیری استارتاپ "مسابقه در شهر" چه بود؟

با توجه به نام‌گذاری سال ۹۳ توسط مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی  و با تاکید و توجه به امر پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بر آن شدیم تا در جهت رسیدن به این دو هدف گام برداریم. با بررسی عملکرد سالانه واحدها و دستگاه‌های مختلف و ارزیابی‌هایی که در سطح جامعه از گروه جوانان و نوجوانان انجام شد به این نتیجه رسیدیم که علاقه به بازی‌های رایانه‌ای در این گروه سنی بسیار زیاد است و بخش عمده‌ای از اوقات فراغت این گروه توسط بازی‌های رایانه‌ای پر می‌شود. از سوی دیگر تعداد بازی‌های رایانه‌ای با رویکرد فرهنگی و بومی در جامعه اندک می‌باشد. پس بر آن شدیم تا با طراحی بازی با رویکرد فرهنگی خلاء موجود را پر کرده و مهم‌تر از همه اوقات فراغت جوانان را پر کنیم که حاصل کار بازی آنلاین و تحت‌ِوب "مسابقه در شهر" شد.


معین عرب‌خزائلی (راست) و حمید معتمدی (چپ)، بنیان‌گذاران استارتاپ "مسابقه در شهر"

در حال حاضر مدل کسب و کار "مسابقه در شهر" چیست؟

هزینه‌های اجرای مسابقه شامل تبلیغات و جوایز آن می‌شود. در بخش تبلیغات و معرفی بازی به مردم شهر می‌توان با سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، شهرداری، بنیاد حفظ ارزش های دفاع مقدس، آموزش و پرورش و کانون‌های مساجد مشارکت‌های کلیدی انجام داد. در واقع مشارکت این ارگان‌ها و حمایت آنها و استفاده از انها برای تبلیغ مسابقه خود تمامی هزینه‌های بخش تبلیغات و معرفی بازی را پوشش می‌دهد. در بحث درآمدزایی، همان‌طور که گفته شد برای انجام بازی شرکت‌کنندگان به بخش‌های مختلف شهر می‌روند؛ می‌توان با شرکت‌های مختلف یا کارخانه‌ها قرارداد بست و در قبال دریافت هزینه‌ای آنها را در قالب یک مرحله از بازی به کاربران معرفی نمود. از مزیت‌های این شیوه‌ی تبلیغاتی برای شرکت‌ها این است که بازیکنان به‌صورت مستقیم به آنها مراجعه می‌کنند و آنها می‌توانند تاثیرگذاری این روش از تبلیغات را خود به وضوح ببینند. هم‌چنین از آنجایی که کاربران عکس‌هایی که از این اماکن می‌گیرند را برای کسب رأی در سایت‌های مختلف به اشتراک می‌گذارند، به‌صورت غیرمستقیم هزاران نفر به تبلیغ آنها و محصولاتشان در اینترنت می‌پردازند که این خود یک شیوه‌ی نوین برای تبلیغات آنهاست. از سوی دیگر در بازی "مسابقه در شهر"، زمانی که کاربر در وقت معین به پرچم نرسد و یا اگر زمانی تقلب کند و عکسی نامرتبط را ارسال نماید، به حالت انتظار می‌رود و نمی‌تواند بازی را ادامه دهد و برای ادامه بازی باید به اسپانسرهای ما مراجعه کند و کدی را از آنها دریافت کند و با واردکردن آن به چرخه‌ی بازی بازگردد. برای این بخش نیز می‌توان با اماکن و شرکت‌های مختلف قرار داد بست. همه‌ی این‌ها می‌تواند کانال درآمدی باشد برای مجری بازی در شهرهای مختلف.


نمایی از پنل کاربری شرکت کنندگان در سایت مسابقه در شهر

مهم‌ترین تجاربی که در مدت فعالیت کارآفرینانه‌ی خود کسب کرده‌اید چه بوده‌است؟

مهم‌ترین تجربه‌ی ما در طول این مدت این بوده که وقتی به فکر راه‌اندازی این پروژه افتادیم مطمئن بودیم با چالش‌ها و مشکلات بسیاری مواجه می‌شویم. خدا را شکر زمانی که این پروژه راه‌ افتاد جدا از منافع مالی، از این‌که ما یک استارتاپ و یک کسب و کار نو و جدیدی را در کشور راه انداختیم کاملاً خوشحال و راضی بودیم. حتی این آمادگی را به خود دادیم که هیچ استارتاپی به سرعت تبدیل به سرمایه نمی‌شود و این فرآیند کمی زمان می‌برد.

در مدت فعالیت روی استارتاپ "مسابقه در شهر"، چه اشتباهات قابل ذکری مرتکب شدید؟

دروغی محض است اگر بگوییم اشتباهی مرتکب نشدیم. چون در هر استارتاپی اشتباه و ایرادات زیادی پیش می‌آید که همه برایمان تجربه می‌شود تا در استارتاپ‌های بعد این اشتباهات تکرار نشود و هم‌چنین نقایص کار تا حد امکان به حداقل برسد. فراموش نشود بزرگ‌ترین استارتاپ‌ها بزرگ‌ترین اشتباهات را پشت سر گذاشته‌اند.

در طول این مدت تماس‌های زیادی مبنی بر همکاری با چند سازمان و شرکت خصوصی بزرگ داشتیم؛ بیوست این تماس‌ها و مذاکرات اطمینان و دلگرمی ما نسبت به این گزینه‌ها برای گسترش هرچه بیشتر کارمان بود. از طرفی بیشنهادهایی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری هم بود که ما به ‌خاطر اعتبار و اسم و رسم بزرگ‌تر آن پیشنهادها، بقیه‌ی مذاکرات را نادیده می‌گرفتیم. شاید اگر فرصت بیشتری را به این بیشنهادات اختصاص می‌دادیم بیشرفت بیشتری در زمینه‌ی کاری خود شاهد بودیم. البته جای شکرش باقی‌ست که زود به این اشتباه پی‌بردیم؛ که برای پیشرفت و ارتقای یک استارتاپ نیازی نیست تنها توسط یک ارگان بزرگ به هدف خود برسیم. حتی یک فرد هم می‌تواند این کار را با اراده و انگیزه‌ی بالای خود گسترش دهد.
به یاد داشته باشید هر استارتاپ مخاطبانی دارد. برای جذب مخاطب بیشتر همکاری برخی ارگان‌ها نیز نیاز است. حتی یک فرد می‌تواند نقش تاثیرگذاری در پیشرفت روزافزون استارتاپ داشته باشد.
به هر کسی که از استارتاپ شما استقبال کرد فرصت دهید؛ فرصت همکاری. حتی اجازه دهید نظر دهد، پیشنهاد دهد؛ انتقاد کند. بی‌شک مجموع نظرات و انتقادات مردم به نفع شما خواهد بود.

آیا پیش از راه‌اندازی استارتاپ خود، مطالعاتی مرتبط با کارآفرینی و مباحث مربوط به کسب و کار داشتید؟ آیا احساس نیاز به تقویت مهارت خاصی به سراغ شما آمد؟

هر کسب و کاری ارتباط خوب و درست با مردم و مشتریان را می‌طلبد. این کار نیازمند مهارت و فن‌بیان بالاست. ناگفته نماند صداقت در کار رمز موفقیت است. این به تنهایی کافی نیست. چون قبل از این مرحله از کار یعنی در شروع فعالیت باید تا حد امکان استارتاپ‌های موفق و حتی شکست خورده را مورد مطالعه قرار دهیم تا نقط قوت و ضعف هر استارتاپی را ارزیابی کنیم و سرلوحه کار خود قرار دهیم.  این‌کار در حین فعالیت هم باید انجام شود. چرا؟ چون هر فعالیتی ممکن است آن شخص (بنیانگذار) را ناامید کند ولی با مطالعه‌ و تحقیق درباره‌ی استارتاپ‌های دیگر و با بررسی دلایل ناامیدی و چگونگی مقابله با این چالش‌ها ناامیدی برطرف شود.

آیا به نوآوری و توسعه‌ی کسب و کار خود علاقمندید؟ برای به‌دست آوردن ایده‌های جدید چه کاری می‌کنید؟

کلاً ما خودمان را در زندگی یک آدم استارتاپی می‌دانیم. یعنی چی؟ یعنی این‌که از همان دوران کودکی به فکر خلاقیت و نوآوری بودیم و هنوز هم این ویژگی در ما نهفته است. ما برای تمام استارتاپ‌های خود ارزش قائلیم و با تمام وجود برای رشد و گسترش هرچه بیشتر و بهتر آن تلاش می‌کنیم؛ مانند مادری که برای رشد و شکوفایی فرزند خود از جانش مایه می‌گذارد. برای هر استارتاپ جدید نیازهای جامعه و مردم را می‌سنجیم و برای برطرف کردنش آن‌را در قالب بستر تخصصی‌مان یعنی فناوری اطلاعات، پیاده‌سازی می‌کنیم.

در این مدت چه چالش‌ها، موانع و مشکلاتی را تجربه کردید؟ چگونه بر آنها غلبه کردید و حل کدام‌ یک از عهده شما خارج بود؟

مشکل و چالش در هر استارتاپی فراوان است. این‌که با این موانع و مشکلات چگونه برخورد کنیم و بر آن غلبه کنیم خیلی مهم است. خب ما در ابتدای پیاده‌سازی این ایده از برخی افراد اعم از ارگان‌ها و شرکت‌ها انتظار همکاری داشتیم. ولی خوش‌بختانه علی‌رغم عدم همکاری برخی سازمان‌ها مجتمع دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران لطف بزرگی در حق ما کردند و بخشی از امورات اجرایی این‌کار را به‌عهده گرفتند و تا به امروز این همکاری ادامه دارد. امید داریم برای گسترش هر چه بیشتر این استارتاپ ارگان‌های دیگر همکاری مفیدی با ما داشته باشند. ولی در مجموع با وجود همه‌ی مشکلات کوچک و بزرگ، حس رضایت از پیاده‌سازی این ایده روز به روز بر انگیزه ما می‌افزاید تا بتوانیم این کار را گسترش بیشتری دهیم.

ملاک و شاخص‌های اندازه گیری موفقیت کسب و کار خود را در چه مواردی تعریف کرده اید؟

هرکاری مخاطب دارد. مخاطب ما مردم و هم‌چنین اماکن و شرکت‌های خصوصی و دولتی‌ هستند.
ما کار خود را با میزان استقبال مردم مورد قیاس قرار می‌دهیم و خدا را شکر این نسبت فراتر از حد انتظار ما بوده و پی می‌بریم کسب و کار به نسبت موفقی داشته‌ایم.

برای شناساندن کسب و کار خود به دیگران، از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اید و می کنید؟ کدام بیشترین اثر را داشت و کدام کمترین نتیجه را؟

روش‌های زیادی برای معرفی و تبلیغ هر کاری در دنیا وجود دارد. از بروشور و کاتالوگ گرفته تا بنر و تلویزیون‌های شهری و ... اما شیوه‌ی معرفی ما نیز شیوه‌ای کاملاً جدید است. به این‌صورت که هر شرکت‌کننده باید عکس‌های خود را در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد. شما این امر را در روز با تنها ۱۰۰ شرکت‌کننده در نظر بگیرید که این شرکت‌کننده‌ها عکس‌های خود را در سایت‌ها به اشتراک بگذارند! این یعنی تبلیغات فوق العاده قوی و هدفمند. در مجموع این راه برای ما بهترین راه معرفی بوده است.


گالری تصاویر ارسالی شرکت‌کنندگان

آیا قبل از تصمیم نهایی برای اجرای ایده کسب و کار خود، با کسی هم مشورت کردید؟ بازخوردها چگونه بود؟

بله! برای داشتن ریسک کمتر در آغاز این کار، ما با افراد موفق و با‌تجربه در این زمینه مشورت کردیم و مطمئناً اگر تجربیات این افراد نبود شاید جایگاه کسب و کار ما هم در اینجا قرار نداشت. اتفاقاً در برخی موارد افرادی که از آن‌ها مشورت می‌گرفتیم از ایده‌ی ما خیلی متعجب می‌شدند و بی‌صبرانه مشتاق عملی شدن این ایده بودند.

برخورد خانواده، دوستان صمیمی بعد از شنیدن تصمیم شما مبنی بر راه‌اندازی کسب و کار شخصیتان چه بود؟

در ابتدا از ریسک بالای این‌کار با ما حرف می‌زدند که شاید استقبال از این کار زمان‌بر باشد ولی خوش‌بختانه در فاز اول که در شهر ساری برگزار کردیم استقبال فوق‌العاده خوبی شد.

سایت را با چه سرمایه‌ای راه اندازی کردید؟

در ابتدای فعالیت این سایت چون هنوز به آن صورت کسی در جریان داستان این مسابقه نبود به اجبار باید با هزینه‌ی شخصی این سایت را راه‌اندازی می‌کردیم و چون مطمئن بودیم که این سایت کار موفقی خواهدبود، برایمان ارزش هرگونه سرمایه‌گذاری را داشت.

اگر به زمان آغاز فعالیت کارآفرینانه خود بازگردید، چه مهارت‌ها و دانشی را در خود تقویت میکنید؟

ارائه‌ی هرچه روان‌تر و بهتر این کار به مردم و شرکت‌ها و سازمان‌ها. هم‌چنین توجیه افراد برای این‌که ثابت کنیم این کار پتانسیل بالایی از هر نظر دارد. این امر، یعنی ارتباط خوب با مخاطبان، در تمام استارتاپ‌ها یکی از رموز موفقیت است.

بعد از تجربه‌ی فعالیت در استارتاپی که راه‌اندازی کردید، اگر بخواهید برای کسانی که تازه قدم در این راه گذاشته‌اند پیشنهادی ارائه دهید، چه موردی را ذکر می‌کنید؟

آدمی از بدو تولد خلاق آفریده شده است. هرکسی در ذهن خود ایده یا ایده‌هایی دارد؛ چه کوچک چه بزرگ! این ایده را روی کاغذ بنویسید. در اسرع وقت این ایده را با فردی معتمد و باتجربه تحلیل کنید. بعد اگر توانایی پیاده‌سازیش را دارید این کار را بکنید و اگر هم توانایی پیاده‌سازیش را نداشتید ناامید نشود! ایده به نام خودتان است! صاحب یک استارتاپ و ایده خواهید بود! این ایده را در یک قالب گروهی قوی انجام دهید. شک نکنید کسب و کارتان به جایگاه شایسته‌ی خود خواهد رسید. یادتان نرود ساده‌ترین ایده‌ها بهترین استارتاپ‌ها خواهند بود.

 

اگر شما نیز استارتاپ و کسب و کار نوپایی را راه‌اندازی کرده‌اید و تمایل دارید ضمن معرفی استارتاپ خود، تجارب خود را با علاقمندان مباحث کارآفرینی در میان بگذارید، از طریق صفحه ارتباط با ما، و یا با ارسال ایمیلی حاوی مشخصات خود و استارتاپتان، به آدرس info@roozafarin.com مراتب را به روزآفرین اطلاع دهید.

 

سایر مصاحبه‌های منتشر شده در روزآفرین:

مصاحبه با Rand Fishkin متخصص سئو و بنیان‌گذار وبسایت Moz
مصاحبه با عباس برزگر کارآفرین نمونه‌ صنعت گردشگری در ایران

مصاحبه با پدرام ثامنی، بنیان‌گذار استارتاپ Patexia
مصاحبه با بل کوپر، بنیان‌گذار استارتاپ اِگزیست
مصاحبه با علیرضا مجیدی موسس و مدیر وبسایت یک‌پزشک
مصاحبه با اسدالله خلیلی بنیان‌گذار استارتاپ‌ کارایران


 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
No votes yet

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative