پنج شنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۶ - September 21, 2017

پیغام خطا

Notice: Undefined property: view::$exposed_input در views_plugin_display_attachment->attach_to()‎ (خط ۲۳۰ در ‎/home/sporteps/public_html/roozafarin.com/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display_attachment.inc).

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسم: اشتباهاتی که باید از آنها پرهیز کرد

نسخه PDFنسخه PDF
چگونگی نوشتن یک طرح کسب و کار اشتباهاتی که باید از آنها پرهیز کرد

شکی ندارم که آغاز یک کسب و کار اتفاقی رویاییست. من هم زمانی که Grammar Chic را ۴ سال پیش تأسیس کردم همهی این احساسات را تجربه کردم. هیجان، شجاعت و اینکه میخواهی همه چیز را همین الان انجام دهی حالاتی بودند که من هم تجربه کردم. اما قبل از اینکه از خودتان جلو بزنید یک کار خیلی مهم هست که باید انجام دهید: نوشتن یک طرح کسب و کار!

قبول! قبول! شما ایدهای موفق برای یک کسب و کار دارید. همهی جوانبش را بررسی کردهاید و فکر میکنید اکنون  زمان عمل رسیده.

ممکن است حق با شما باشد. ممکن هم هست که موردی را جا انداخته باشید! چیزی به شدت مهم و حیاتی. یک طرح کسب و کار میتواند در کم کردن این ریسک به شما کمک کند.

اگر در گوگل تایپ کنید "چگونه باید یک طرح کسب و کار نوشت؟" میلیاردها نتیجه مشاهده خواهید کرد که صد البته انواع توصیههای ضد و نقیض هم میان آنها پیدا خواهید کرد. در مورد نوشتن خلاصهی اجرائی طرح توصیههایی خواهید یافت، به نکاتی که باید در مرور کلی بازاریابی رعایت کنید اشاره شده و یا در مورد چگونگی انجام پیشبینیها خواهید خواند. فارغ از اینکه اطلاعاتتان را از کجا جمعآوری می‌کنید اشتباهات مشترکی هستند که اکثر کارآفرینان در آغاز سرمایهگذاری و راهاندازی شرکت مرتکب میشوند. اگر میخواهید بدانید آیا برخی (یا همهی) این اشتباهات در کار شما هم وجود دارد به خواندن ادامه دهید.

اشتباه شماره ۱: اعتقاد به اینکه به نوشتن طرح کسب و کار نیاز ندارید!

بله، اولین اشتباه بسیاری از کارآفرینان این است که فکر میکنند استثنایی بر قواعد و اصول هستند. بعضی افراد فکر میکنند که طرح کسب و کار فقط در صورتی ضروری است که قصد درخواست سرمایه گذاری از بانک، شرکتهای سرمایهگذاری یا سرمایهگذاران طلایی (فرشته) دارند. این تصور یک خیال پر هزینه است.

تهیه طرح کسب و کار به شما فرصت نوشتن همهی ایدهها بر روی کاغذ و سپس ارزیابی کامل آنها را میدهد. شما با نوشتن طرح کسب و کار، شانس دیدن شکافهای احتمالی در برنامهی اجرایی یا تلههای بالقوه استراتژیهای بازاریابی را پیدا میکنید. همچنین به شما اجازه میدهد نقاط قوت و منافع مدل کسب و کارتان را مشاهده کنید. وقت گذاشتن برای تهیهی یک طرح کسب و کار به شما اجازه میدهد ضعف و قوت ایده‌‌ی خود را شناسایی کنید و دریابید که آیا قادر به غلبه کردن بر چالشهای احتمالی پیش رو هستید یا خیر.

به علاوه، نوشتن طرح کسب و کار به شما شانس بررسی واقع بینانه موانعی که ممکن است قادر به عبور از آنها نباشید را هم میدهد. دانستن این موارد قبل از سرمایهگذاری شما را در دراز مدت از سردرد و اعصاب خردی نجات میدهد! اولین فعالیت تجاری مستقلی که من حدود ده سال پیش انجام دادم سقوط کرد و نابود شد. اولاً خیلی دیر فهمیدم که به یک طرح کسب و کار نیاز داشتم و دوم، وقتی بالاخره یک طرح کسب و کار سر هم کردم متوجه شدم که مواردی که باید در ابتدای کسب و کار برایم واضح میبود اکنون با پوزخند به من خیره شدهاند! در نهایت حرف من این است که اگر من برای نوشتن طرح کسب و کار وقت گذاشته بودم شکافهای اساسی در مدل کسب و کارم (که بر اساس سرمایه، نیازهای اجرایی و وضعیت کلی بازارطراحی شده بود) را میدیدم. من درسم را یاد گرفتم و وقتی Grammar Chic را راه میانداختم اشتباهم را تکرار نکردم.

اشتباه شماره ۲: ارجاع به خصوصیات کسب و کار!

خیلی شایع است که کارآفرینان ِتازه کار به خصوصیات و مزیتهای تولیدات یا خدمات خود فکر میکنند و در طرحهای کسب و کار خود از آنها حرف میزنند. اما این راهکار، شبیه فروشندهایاست که وارد دفتر یکی از خریداران بالقوهی خود میشود، از خردهریزها حرف میزند، قرارداد را برای امضا شدن روی میز میکوبد و وقتی مشتری از دفتر بیرون میرود با تعجب به اطرافش نگاه میکند! اگر شما محصولی عالی دارید اما اول نیاز یا علت اینکه چرا کالای شما باید برای کسی جذاب باشد را بررسی نکرده باشید اولین قانون فروش را نقض کردید. اگر نیاز یا "درد" مشتری احتمالی را درک نکرده باشید نمیتوانید تولیداتتان را به فروش برسانید.

در طرح کسب و کار خود باید به همه سؤالهای مهم درمورد اینکه آیا وجود کسب و کار شما برای مردم اهمیتی دارد یا نه جواب دهید. همین مسأله است که وفاداری مشتری را جلب میکند و افراد را ترغیب میکند که تولید شما را به کالای ارزانتر رقیبتان ترجیح دهند. باید برای هدفتان مشتری بیابید و با دست گذاشتن روی کمبود یا نقص موجود در بازار برای خودتان مزیت ایجاد کنید و نهایت استفاده را از آن ببرید. طرح کسب و کار شما اولین فرصت مطرح کردن این موضوع و جلب توجه خوانندگان است.

اشتباه شماره ۳: اعتقاد به اینکه طرح کسب و کار شما در شرایط خَلَأ زندگی میکند!

قبول دارم که شما آینهای جادویی برای تماشای آینده ندارید. حقیقت این است که توانایی پیشبینی اینکه در آینده چه اتفاقی میافتد محال است، اگرچه این میتوانست امتیازی استثنایی برای صاحبان کسب و کار باشد! چیزی که محال نیست تصمیم گیری در مورد عکسالعمل شرکت شما در برخورد با سناریوهای مشخص است. تصویر کردن بهترین و بدترین سناریو، اعم از اینکه در کنترل شما باشند یا نباشند، بخشی الزامی و حیاتی از طرح کسب و کار شماست.

البته این فقط اول کار است.

بررسی رقبا، کسانی که در صنعت شما فعالند و ممکن است حتی کمی حسادت شما را برانگیزند اما در عین حال برایشان احترام  قائلید، امری ضروری است. نگاهی به موفقیت آنها بیاندازید. آنها چطور با مسائل اقتصادی اخیر برخورد کردهاند؟ چطور رشد کردهاند؟ در برخورد با بحرانی درونی یا بیرونی چه کردهاند؟ چطور خود را به شکل یک برند تجاری معرفی و تثبیت کردهاند؟ اطلاعات مربوط به کارهای این کارآفرینان را در یک کاسه بریزید و بعد مفاهیمی کلی درست کنید و آنها را در کسب و کار خود اعمال کنید. اما به یاد داشته باشید که باید واقعبین باشید. قرار نیست هر روز همه چیز گل و بلبل باشد. کارآفرین بودن یعنی عادت کردن به شبهای بیخوابی. باید همه سناریوهای خوب و بد را تصور کنید و طبق آنها طرح کسب و کار را تغییر دهید. به علاوه این اسناد را مرتب به روز کنید. طرح کسب و کار پروژهای یک بار مصرف و تمام شده نیست. باید آن را با هر اتفاق حائز اهمیت در کسب و کارتان اصلاح کنید.

نوشتن طرح کسب و کار شوخی نیست و هر کارآفرین معتبری باید آن را جدی بگیرد. حرف من را بپذیرید، من برای خودم به عنوان کارآفرین، در زندگی سازمانی قبلیام برای شناسایی اهداف و برنامههای سالیانه و برای مشتریان شرکتم طرح کسب و کار نوشتهام. اشخاصی که در تجارت خود موفق میشوند آنهایی هستند که طرح کسب و کار را به عنوان یکی از اسناد پایهای سازمان خود در نظر میگیرند، دم دست نگهش میدارند و مرتب بازبینیاش میکنند و در آن به دنبال راهنمایی میگردند.

منبع | ترجمه: روزآفرین

 

به این مطلب امتیاز بدهید: 
امتیاز شما: هیچکدام (۷ votes)

دیدگاه‌ها

دیدگاه جدیدی بگذارید

Ordiban Creative